Zawarcie umowy kredytowej to ostatni etap długiego procesu związanego z koniecznością spełnienia wielu formalności. To również jeden z ostatnich kroków dzielących od zakupu wymarzonej nieruchomości. Zazwyczaj z niecierpliwością wyczekujemy momentu, ale zdarzają się sytuacje, że jesteśmy zmuszeni wycofać się z zakupu już po podpisaniu dokumentów w banku.

Kredytobiorcy zawsze przysługuje możliwość wypowiedzenia umowy kredytu hipotecznego. Wymaga ona formy pisemnej i zachowania 30-dniowego okresu wypowiedzenia. Korzystając z tego rozwiązania, kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu całości kapitału, który pozostał do spłaty wraz z odsetkami należnymi bankowi za okres, przez który kredytobiorca korzystał z finansowania.

Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego

Jeśli musimy zrezygnować z zakupu, bo np. dowiedzieliśmy się o wadach nieruchomości lub dostaliśmy korzystniejszą ofertę finansowania z innego banku, ale zdążyliśmy już podpisać umowę z bankiem, to przysługuje nam prawo odstąpienia od kredytu hipotecznego.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznymi i agentami mamy możliwość odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Nie musimy informować banku o powodach odstąpienia. Nie jest też wymagane zachowanie okresu karencji lub wypowiedzenia. Odstąpienie od umowy sprawia, że jest ona uznawana za niezawartą.

Oczywiście również w tym przypadku kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całości kapitału (jeśli kredyt został już wypłacony) oraz odsetek za okres od uruchomienia kredytu do zwrotu środków. Odsetki są naliczane zgodnie z oprocentowaniem podanym w umowie kredytowej lub harmonogramie spłaty.

Jak odstąpić od umowy kredytu hipotecznego?

Na podjęcie ostatecznej decyzji mamy 14 dni od dnia jej zawarcia lub od momentu dostarczenia kredytobiorcy kompletnej umowy. Chcąc odstąpić od umowy, musimy złożyć w banku oświadczenie. Możemy to zrobić osobiście w oddziale banku lub przesłać listem poleconym. W tym drugim przypadku liczy się dzień nadania przesyłki. Jeśli kredytobiorców było więcej, to oświadczenie musi złożyć każdy z nich. Wzór oświadczenia powinien być załącznikiem do umowy kredytowej.

Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od kredytu zobowiązuje kredytobiorców do niezwłocznego zwrotu należności do banku. Kredytobiorcy mają na to maksymalnie 30 dni od złożenia deklaracji. Bank za to jest zobowiązany do zwrotu pobranych prowizji, składek na ubezpieczenia i innych opłat. Odstąpienie automatycznie obejmuje również inne umowy zawarte wraz z umową kredytową, np. umowę o prowadzenie rachunku bankowego czy zawarcie ubezpieczenia. Bank nie może pobierać żadnych opłat i prowizji z tytułu odstąpienia od umowy.

Odstąpienie od umowy kredytu a umowa przedwstępna

Trzeba pamiętać, że odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego nie zwalnia nas ze zobowiązań wobec sprzedającego. Umowa przedwstępna nadal pozostaje ważna, a niedotrzymania jej warunków może skutkować utratą wpłaconej zaliczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.