Duży popyt w branży nieruchomości zaktywizował oszustów, którzy korzystają z niewiedzy osób poszukujących nowego mieszkania. Wiele skomplikowanych procedur i przepisów może być często niezrozumiałych, co skrzętnie wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy. Zawyżone ceny mieszkań, sprzedaż cudzych nieruchomości czy ukryte usterki techniczne to tylko niektóre z praktyk, z jakimi można się spotkać w czasie poszukiwania mieszkania.
Oszuści wykorzystują wszelkie luki w prawie, aby wyłudzić jak najwyższą kwotę. Bardzo często prezentują atrakcyjne mieszkania jako własne i inkasują zadatek. Po czasie okazuje się, że mieszkanie należy do innej osoby, a zadatek przepadł. Taki proceder bardzo łatwo jednak wykryć. Wystarczy sprawdzić personalia właściciela oglądanego mieszkania i porównać je z danymi z dowodu osobistego, nim wpłacimy jakąkolwiek kwotę.
Kolejnym aspektem, przed którym należy się zabezpieczać, jest stan techniczny mieszkania. Powierzchowny remont pozwala ukryć poważniejsze zniszczenia i przy prezentacji wszystko wygląda odpowiednio, jednak po kilku tygodniach od zakupu zaczynają się uwydatniać pęknięcia ścian, pleśń w rogach mieszkaniach czy problemy z instalacjami. Dlatego jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, najlepiej skonsultować się z specjalistą, zwłaszcza gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego.
Nieuczciwe osoby bardzo często wykorzystują też anonimowość, jaką daje internet. Publikują ogłoszenie z atrakcyjną ofertą i zachęcają do obejrzenia lokalu na żywo. Jednak umówienie się na spotkanie wymaga uiszczenia opłaty wstępnej. Niewielka kwota nie budzi większych podejrzeń, dlatego wiele osób decyduje się zapłacić, a wówczas okazuje się, że mieszkanie nie istnieje. Bardzo podobnie działają fałszywe biura nieruchomości, które inwestują w tymczasowe siedziby, gdzie oferują różne nieruchomości na sprzedaż i pod wynajem. Po dokonaniu opłaty pojawiają się kłopoty komunikacyjne – nikt nie odbiera telefonu, a biuro jest nieczynne. W takich agencjach transakcje nigdy nie dochodzą do skutku.
Decydując się na zakup nieruchomości, należy bardzo dokładnie przeanalizować księgę wieczystą, aby mieć pewność czy pod tym adresem nikt nie jest zameldowany, czy osoba podająca się za właściciela jest jedyną osobą uprawnioną do sprzedaży oraz czy mieszkanie nie jest zadłużone. Kupując nieruchomość z hipoteką w pierwszej kolejność spłaca się kredyt, dlatego warto dokładnie sprawdzić warunki w danym banku.