Budowa własnego domu to inwestycja wymagająca czasu i pieniędzy. Mimo to nadal decyduje się na nią wielu Polaków. Alternatywnym sposobem na realizacje marzenia o własnym domu jest kupno nieruchomości od dewelopera. W takim przypadku zgodzić często musimy się w dużej mierze na gotowe rozwiązania, bez uwzględnienia wszystkich swoich preferencji.
Samodzielna budowa domu
Na samodzielną budowę domu decyduje się w Polsce najwięcej osób. Główną zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim większa elastyczność w dopasowywaniu realizacji do swoich potrzeb i większa kontrola nad inwestycją, w tym rodzajem i jakością użytych materiałów. Budowa domu systemem gospodarczym umożliwia także postawienie nieruchomości przy ograniczonym budżecie, „po kosztach”.
Mimo to są sytuacje, w których koszty budowy domu mogą gwałtownie wzrosnąć. Do takich zaliczyć należy np. problemy i usterki spowodowane pracą niedoświadczonych zespołów budowlanych.
Samodzielna budowa domu wymaga jednak nie tylko pieniędzy, ale również czasu poświęconego na planowanie, wybór materiałów, pilnowanie prac i doszkalanie się. Wymagająca, zarówno finansowo, jak i logistycznie, jest organizacja całego procesu budowlanego, która może stanowić źródło stresu.
Dom od dewelopera – szybciej, ale większym kosztem
Wśród głównych zalet kupna domu od dewelopera wymienia się przede wszystkim niewielką liczbę formalności i brak konieczności angażowania się w proces budowy, a zatem oszczędność czasu i pracy własnej. W przypadku budowy domu z deweloperem główną uwagę poświęcić należy na wybór lokalizacji i projektu.
Do wad nieruchomości od dewelopera zalicza się przede wszystkim wyższą cenę niż w przypadku samodzielnej budowy. Dodatkowym ograniczeniem jest mniejsza elastyczność w zmianach projektu i dostosowywania budowy do swoich potrzeb.
Zmiany w gotowym projekcie są możliwe, jednak nawet niewielkie odstępstwa od pierwotnych założeń, takie jak przesunięcie ściany czy okna, wymagają dopełnienia kolejnych formalności. Oznaczają także większe koszty.
Nie zmienia to faktu, że budowa domu z deweloperem to dobry wybór dla osób, które nieruchomość wybudować chcą szybko i niskim nakładem własnego czasu. Według danych statystycznych GUS, na dom od dewelopera czekać należy średnio około dwóch lat. Dla porównania samodzielne postawienie domu w Polsce trwa zazwyczaj ponad dwa razy dłużej.
Czy samodzielna budowa domu jest zawsze tańsza niż z deweloperem?
Jako główny atut samodzielnej budowy domu uważa się niższy koszt inwestycji. Teza nie sprawdza się jednak w każdym przypadku, szczególnie jeżeli zależy nam na wysokiej jakości materiałach budowlanych, które dla dewelopera mogą być dostępne w korzystniejszej cenie. Ponadto jeden z większych kosztów budowy stanowi praca zespołów budowlanych. W przypadku, gdy trafimy na niesprawdzonych fachowców, poprawki mogą zwiększyć koszt całego przedsięwzięcia. Deweloperzy dysponują najczęściej własnymi pracownikami, a ewentualne poprawki nie wpłyną na koszt inwestycji ani nie przysporzą stresu.