Podczas zakupu mieszkania lub planów budowy, często zainteresowanie wzbudzają powierzchnie dodatkowe, takie jak balcony, tarasy i loggie. Pytanie tylko jak wybrać odpowiednią i jak ją urządzić?
Taras, balkon a loggia
Zgodnie z definicja balkon to element wystający poza bryłę budynku, nadwieszony, o otwartej formie. Przestrzeń balkonu otaczają balustrady pełne lub ażurowe, które pełnią funkcje bezpieczeństwa oraz dekoracyjne. Zazwyczaj balkon wychodzi z pokoju reprezentacyjnego (a w nowym budownictwie wielorodzinnym również z jednej z sypialni) i stanowi połączenie wnętrza budynku z dodatkową powierzchnią.
Czym różni się taras od balkonu? Największą różnicą jest ich wielkość. Taras z reguły jest większy i jest umiejscowiony zazwyczaj na parterze domu, choć nie jest to regułą – zdarzają się tarasy również na piętrze, a nawet dachu. W powyższym przypadku szczególną uwagę trzeba zwrócić na poprawne wykonanie izolacji, aby chroniła posadzkę oraz ewentualne pomieszczenia znajdujące się pod spodem, w szczególności przed zalaniem.
Loggia to z kolei platforma cofnięta w stosunku do linii elewacji. Tworzy ona w ten sposób wnękę osłoniętą minimum z dwóch stron. Do tego posiada zadaszenie. Na jej korzyść działa fakt, że można ją zabudować za pomoca szyb lub lub pleksi. Plusem tego typu rozwiązania jest również to, że można urządzić je na wiele sposobów, przy tym wykorzystując to miejsce cały rok.
Plusy i minusy rozwiązań
Jaka forma jest najlepsza? Przede wszystkim należy określić oczekiwania wobec takiej przestrzeni. Balkon daje najmniej możliwości, ma bowiem najmniejszą powierzchnię i nie jest osłonięty z żadnej strony, często nie ma nawet zadaszenia. Taras z kolei ma tę przewagę, że posiada spory metraż, co zwiększa możliwości jego wykorzystania. Loggia natomiast może być użytkowana przez cały rok dzięki zadaszeniu i osłonięciu ścian bocznych. Jedynym minusem tego typu rozwiązania jest czasem ograniczenie wpadającego światła, lecz zależy to przede wszystkim od jego umiejscowienia.
Urządzenie balkonu
Jak urządzić taką dodatkową przestrzeń? Można zatrudnić profesjonalistę zajmującego się aranżacją przestrzeni bądź spróbować samodzielnie. Aby zacząć planować należy jasno sprecyzować, jakie są oczekiwania wobec tego miejsca, do czego będzie służyć I w jaki sposób mieszkańcy będą spędzać na nim czas. Ważne jest, aby każdy urządził go taki sposób, w którym będzie mógł się zrelaksować i cieszyć się chwilą. Stolik z krzesłami, leżaki, kanapa rattanowa, a może fotel wiszący ogrodowy? A może lampiony LED i stojaki na kwiaty? Wybór zależy od oczekiwań i dostępnej przestrzeni.
Balkon a powierzchnia mieszkania
Warto wiedzieć, że powierzchnia balkonu, tarasu lub loggii w żaden sposób nie wpływa metraż mieszkania, a tym samym nie jest uwzględniana przy płaceniu czynszu. Jednak ważne jest, aby przy ewentualnej sprzedaży zostało to uwzględnione na planie. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że nieruchomości z dodatkową powierzchnią użytkową są z reguły droższe, a ich atrakcyjność bardzo wzrasta w oczach kupującego.