Nieustannie modny dodatkiem w domu jest kominek, które sprawia, że pomieszczenia zyskuje elegancki i bardziej przytulny charakter. Ponadto takie urządzenie to świetny sposób na miły nastrój podczas wieczornych rodzinnych rozmów. Tradycyjny kominek wymaga specjalnej instalacji, dlatego większość osób decyduje się na montaż biokominka, znacznie łatwiejszego w utrzymaniu urządzenia, który spełnia te same funkcje co kominek. W przypadku biokominka nie ma konieczność budowy komina odprowadzającego spaliny, wystarczy zwykła wentylacja.
Bardzo dużą zaletą biokominków jest fakt, że nie wytwarzają one dymu ani sadzy. Do opalania wykorzystuje się płynne lub żelowe paliwo na bazie alkoholu. Co ważne, w wielu modelach urządzeń można zastosować naczynia z olejkiem eterycznym, dzięki czemu w mieszkaniu unosi się kojąca woń lawendy lub kwiatów róży.
Dodatkowo biokominek ogrzewa pomieszczenia i świetnie nawilża powietrze w danym pomieszczeniu. Wyróżnia się kilka rodzajów biokominków. Najpopularniejsze są urządzenia wolnostojące, gwarantujące największą stabilność i wygodny dostęp do ognia. Popularne stają się też biokominki wiszące, które charakteryzują się prostym montażem. Natomiast biokominki narożne są zazwyczaj wbudowane w ścianę i sprawdzają się w nieregularnych pomieszczeniach, np. na poddaszu. W sprzedaży są także mobilne biokominki stołowe, dzięki którym można cieszyć się z urządzenia podczas wypoczynku w ogrodzie.
Różnorodność biokominków sprawia, że łatwo je dopasować do wystroju wnętrza. Nie trzeba się też martwić o zabrudzenia jak w przypadku tradycyjnych kominków. W tym wypadku nie ma żadnego popiołu, gdyż drewno czy brykiety nie są potrzebne. Jednak są też minusy. Największym jest wysoka cena biopaliwa, która sprawia, że używanie biokominków w dłuższym rozrachunku wychodzi bardzo drogo. Należy też pamiętać o konieczności wywietrzenia pomieszczenia po użyciu biokominka ze względu na drobną ilość dwutlenku węgla, jaka wytwarza się podczas spalania biopaliwa.