mieszkanie w spadku

Mieszkanie odziedziczone po rodzicach, dziadkach czy innych członkach rodziny to nierzadko bardzo korzystny spadek. Oczywiście realne benefity możemy ocenić dopiero, znając sytuację prawną nieruchomości. Ważne jest oczywiście też to, ilu spadkobierców ma dany lokal. Wszystko to jest szczególnie istotne, gdy odziedziczony lokal mieszkalny chcemy sprzedać.

Sprzedaż mieszkania ze spadku — wszystko, co musisz wiedzieć

Aby swobodnie dysponować odziedziczoną nieruchomością, trzeba przede wszystkim znać jej status prawny. Najczęściej wystarczy do tego wgląd w księgę wieczystą danego lokalu. Warto podkreślić, że dziedziczenie obejmuje też ewentualne długi. Jeśli więc nieruchomość jest obciążona, a my chcemy przyjąć spadek, to trzeba będzie je spłacić.

Po uzyskaniu informacji na temat naszej nieruchomości i zakończeniu czynności spadkowych, należy udać się do notariusza, który sporządzi nowy akt własności, potwierdzający nasze prawo do lokalu. Co ważne, można to uczynić tylko w sytuacji, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do podziału majątku, który im przypadł. W razie konfliktów lub niejasności niezbędne może okazać się postępowanie sądowe, które określi udział poszczególnych osób w masie spadkowej.

Nim zaczniemy myśleć o sprzedaży odziedziczonego mieszkania, konieczne jest uregulowanie kwestii podatkowych. Osoba, która przyjmuje spadek, ma bowiem obowiązek zapłacenia podatku od spadku lub darowizny. Co ważne, zwolnione są z tego osoby z najbliższej rodziny zmarłego, czyli dzieci oraz rodzeństwo, a od 2020 również rodzice adopcyjni. Aby skorzystać z ulgi, wystarczy tylko dostarczyć odpowiednie dokumenty do urzędu skarbowego.

Od spadku do sprzedaży

Aby odpowiednio załatwić kwestie podatkowe, również te związane ze sprzedażą mieszkania, należy je fachowo wycenić. Ponieważ wycena taka ma wpływ na przyszłe roszczenia urzędu skarbowego, warto powierzyć to specjaliście. Jeśli jesteśmy zdecydowani na sprzedaż, na tym etapie warto zacząć kompletować dokumenty niezbędne do tej transakcji. Należą do nich zaświadczenie o braku obciążeń hipotecznych, akt własności mieszkania i dokument potwierdzający wymeldowanie poprzednich lokatorów. Posiadając wymienione dokumenty możemy przystąpić do szukania kupca, czyli wystawić mieszkanie na sprzedaż.

W przypadku transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości także ważne są kwestie podatkowe. Standardowo tylko lokale, które posiadamy dłużej niż 5 lat są zwolnione z 19% podatku mieszkaniowego. Jak jest w przypadku odziedziczonego mieszkania? Tu też dla uzyskania ulgi mieszkaniowej kluczowy jest okres 5 lat. Co ważne nie liczymy go jednak od momentu otrzymania spadku, a od chwili nabycia nieruchomości przez spadkodawców. To dobra wiadomość dla większości dziedziczących. Sytuacja, w której spadkodawcy są właścicielami danej nieruchomości krócej niż ustawowe 5 lat, jest bowiem rzadka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.