Okres wakacyjny to czas wzmożonych i dłuższych wyjazdów. W ferworze przygotowań często zapominamy o zabezpieczeniu pozastawianego mieszkania czy domu. O czym zatem należy pamiętać przed wyruszeniem w podróż, aby po powrocie nie być niemile zaskoczonym? Co warto wyłączyć, aby zaoszczędzić podczas nieobecności? Jak ustrzec swoje mieszkanie lub dom przed włamywaczami?
Zakręć gaz i wodę, odłącz urządzenia od kontaktu
Niektóre sprzęty w mieszkaniu posiadają tzw. tryb standby, co oznacza, że gdy jest on włączony, urządzenie szybciej się uruchamia. Trzeba pamiętać, że np. telewizor czy sprzęt grający mocno zużywają energię. Z tego też względu warto wyłączyć je z kontaktu, nawet jeśli wyjazd jest krótki, ponieważ w ciągu tygodnia absencji można zaoszczędzić od 2 do 10 złotych.
Wyjeżdżając na urlop czy wyjazd służbowy, trzeba również pamiętać, aby zakręcić wodę i gaz w zaworach głównych. W ten prosty sposób zmniejsza się ryzyko ulotnienia gazu czy niekontrolowanego wypływu wody.
Sąsiedzka czujność – niezawodna forma ochrony domu
Dobre stosunki sąsiedzkie z pewnością zniwelują ryzyko włamania na naszą posesję czy do mieszkania. Prośba o przypilnowanie i doglądniecie domu to najlepsze i najprostsze rozwiązanie. To właśnie sąsiedzi są w stanie najszybciej zareagować i zgłosić próbę włamania. Mogą także spostrzec osoby krążące w okolicy domu, by w razie potrzeby zawiadomić odpowiednie służby. Dobrym rozwiązaniem jest także poproszenie sąsiada o regularne zabieranie listów ze skrzynki pocztowej, której nawarstwienie może świadczyć o naszej nieobecności. W przypadku bardziej zażyłych sąsiedzkich kontaktów warto rozważyć pozostawienie kluczy do mieszkania, np. aby sąsiad mógł je przewietrzyć czy podlać kwiaty.
Oznacz i sfotografuj ruchomości, np. sprzęt RTV
Jeśli jest taka możliwość, nie zostawiaj w domu czy mieszkaniu rzeczy wartościowych, a tym bardziej znacznej ilości gotówki. Cenne rzeczy np. biżuterię warto przekazać na przechowanie rodzinie lub zdeponować w banku. Jeśli w domu pozostawione są przedmioty o dużych gabarytach np. telewizor, sprzęt nagłaśniający, należy zapisać ich numery seryjne oraz wykonać zdjęcia, które w razie kradzieży ułatwią poszukiwania. Ponadto wskazane jest, aby oznaczyć sprzęty w sposób trwały i w miejscu niewidocznym dla potencjalnego złodzieja.
Ubezpiecz swoje mieszkanie
Przed dłuższym wyjazdem warto rozważyć kwestię ubezpieczenia lokalu, ale też jego wyposażenia. Najbardziej przystępne cenowo polisy to wydatek na poziomie niewiele wyższym niż 100 zł rocznie. W przypadku chęci ubezpieczenia z szerszym zakresem niż podstawowy to rząd kilkuset złotych. Istnieje także możliwość ubezpieczenia wybranych, wartościowych przedmiotów, które znajdują się w mieszkaniu czy domu. Ponadto ubezpieczeniu podlegają również przedmioty pozostawione na balkonie, w piwnicy czy komórkach lokatorskich.