Ostatnie lata były trudnym okresem dla kupujących mieszkania – ceny szybowały w górę, a dostępność lokali spadała. Co jednak może wydarzyć się w 2025 roku? Czy ceny mieszkań faktycznie spadną, jak sugerują niektóre prognozy, czy wręcz przeciwnie?
Co napędza ceny mieszkań?
Wzrost cen mieszkań w Polsce to skutek kilku ważnych czynników. Przede wszystkim mowa tu jednak o nierównowadze między podażą a popytem. Choć deweloperzy zwiększyli tempo budowy, to jednak liczba mieszkań wciąż jest niewystarczająca. Braki lokalowe oraz rosnąca liczba osób zainteresowanych zakupem windują ceny, zwłaszcza w dużych miastach.
Drugim powodem rosnących cen mieszkań jest inflacja, która podnosi koszty materiałów budowlanych i robocizny. Prognozy wskazują jednak na możliwe obniżenie inflacji w 2025 roku, co mogłoby przynieść lekkie uspokojenie. Do tego dochodzi sytuacja demograficzna – rosnące zarobki i wzrost liczby potencjalnych nabywców, którzy dysponują coraz lepszą zdolnością kredytową.
Czy ceny mieszkań spadną w 2025 roku?
Prognozy z banku Pekao S.A. wskazują, że początek 2025 roku może przynieść dalszy wzrost średnich cen do poziomu 15,4 tys. zł za m², jednakże od drugiego kwartału przewidywana jest pewna stabilizacja. Oczekiwany spadek popytu wynika przede wszystkim z wysokich stóp procentowych, które ograniczają dostępność kredytów. Co więcej, w 2025 roku kończy się program Bezpieczny Kredyt 2%, co może dodatkowo ograniczyć liczbę nowych nabywców.
Z drugiej strony rząd planuje wdrożyć program Kredyt na Start, który ma wspierać młode rodziny. Program ten przewiduje dopłaty, jednak wprowadza także limity cenowe za metr kwadratowy. Część deweloperów obawia się, że te ograniczenia wpłyną na rentowność nowych inwestycji, co może zmniejszyć ilość dostępnych mieszkań.
Czy warto kupić nieruchomość pod koniec 2024 roku?
Dla osób, które zastanawiają się nad zakupem mieszkania jeszcze w 2024 roku, decyzja może być trudna. Z jednej strony nadzieja na stabilizację cen w 2025 roku może być kusząca – czekając, można potencjalnie zaoszczędzić na zakupie. Z drugiej jednak strony rynek nieruchomości jest z natury nieprzewidywalny, a inwestycja w mieszkanie to długoterminowy krok, który w przyszłości może przynieść korzyści niezależnie od drobnych wahań cen.
Ważne jest także, by decyzję opierać na własnej sytuacji finansowej oraz potrzebach – jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami lub posiadasz stabilne źródło dochodu, zakup nieruchomości pod koniec 2024 roku może być rozsądny, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą długofalowe cele inwestycyjne.
Na co zwracać uwagę w nadchodzącym roku?
Rok 2025 może przynieść zmiany na rynku nieruchomości, ale konkretne prognozy pozostają trudne do przewidzenia. Bardzo ważny będzie poziom inflacji, polityka stóp procentowych i efekty programów rządowych. Programy wsparcia typu „Kredyt na Start”, mogą zwiększyć dostępność kredytów, jednak wprowadzone limity mogą ograniczyć wzrost cen.
Reasumując, ceny mieszkań w 2025 roku będą zależne od złożonych, wzajemnie powiązanych czynników zarówno ekonomicznych, jak i politycznych.