Mówi się, że w Polsce nieruchomości ciągle drożeją. A jednak to Polacy coraz częściej decydują się na zakup mieszkań – i to nowych! Okazuje się nawet (według danych z 2019 roku), że jesteśmy pod tym względem na pierwszym miejscu w całej Europie. Skąd taki popyt na deweloperskie nieruchomości?

Jak Polska wypada na tle Europy?

Polacy coraz częściej podejmują decyzję o tym, aby zakupić mieszkanie. Jednak zdecydowanie większą popularnością w kraju cieszy się rynek pierwotny niż rynek wtórny. Porównując z innymi krajami Europy, gdzie zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest znacznie mniejsze, można rzec, że Polacy są na pierwszym miejscu pod tym względem. Udział finansowy nieruchomości deweloperskich na rynku polskim jest aż 36 razy większy niż, przykładowo, w Danii. Polska wyprzedza pod tym względem nawet Francję (gdzie udział deweloperki jest 4 razy mniejszy niż w naszym kraju) oraz Niemcy (3-krotnie mniejszy udział).

 

Ile nowych mieszkań kupują Polacy?

Polacy wciąż kupują więcej mieszkań na rynku wtórnym, jednak udział finansowy rynku pierwotnego w Polsce jest ogromny i wynosi aż 47% (co ciekawe, w 2010 roku było to zaledwie 33%). Z pewnością wynik ten ma swoją zasługę również w cenach mieszkań. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że nieruchomości kupowane od deweloperów są zdecydowanie droższe niż te z drugiej ręki.

Jak będzie to wyglądało w przyszłości?

Prawdopodobnie trend ten się utrzyma. Można nawet mówić o jeszcze większym wzroście zainteresowania nowymi mieszkaniami. Patrząc na ostatnie lata – popularność nieruchomości deweloperskich nie słabnie, a wręcz przybiera na sile. Kiedy porównano 2018 rok i 2019 rok na rynkach mieszkaniowych, okazało się, że odnotowano 10% wzrost sprzedaży mieszkań, które dopiero zostały bądź zostaną zbudowane. Mowa tu oczywiście o dużych polskich miastach.

Skąd takie zainteresowanie?

Prawdopodobnie wynika ono z tego, że mieszkań w Polsce jest po prostu dostępna zbyt mała liczba. Ponadto, według raportów, sytuacja finansowa Polaków w ostatnich latach znacznie się poprawiła. To również może mieć wpływ na to, że chętniej decydujemy się na nowe mieszkania (pomimo ich wysokich cen).

Polska jest krajem, w którym zaczynają dominować rynki pierwotne. I choć mieszkania od deweloperów jeszcze nie wiodą prymu pod względem ilości w jakich są sprzedawane, ich udziały finansowe w rynku stanowią już praktycznie połowę. Wynika to głównie z ich wysokich cen. Nie można jednak zaprzeczyć, że nowe nieruchomości zyskują na popularności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.