Łódź jest trzecim pod względem wielkości miastem w Polsce. Jednak ceny nieruchomości są tu niższe niż w innych dużych miastach. Średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania w Łodzi wynosi aktualnie ok. 5 tys. zł, podczas gdy w Warszawie przekracza 8 tys., natomiast w Krakowie wynosi niecałe 7 tys. zł (stan na początek 2018 r.). Mieszkania z rynku wtórnego w Łodzi kosztują średnio ok. 3400 zł/mkw, czyli połowę tego, co w Warszawie.
Łódzki rynek mieszkaniowy ma duży potencjał rozwoju, a miniony rok przyniósł rekordowe wyniki. Wydano 3751 pozwoleń na budowę. Obecnie w Łodzi znajduje się aż 40 placów budowy z 60 żurawiami pracującymi jednocześnie.
Najwięcej nowych inwestycji jest realizowanych w promieniu 10 km od ścisłego centrum Łodzi. W 2017 r. najwięcej nowych mieszkań powstało na Polesiu, czyli w zachodniej części miasta. Dzięki dużym inwestycjom bardzo wzrosła też podaż w Śródmieściu. Obecnie planowana jest kolejna inwestycja w samym centrum, przy ul. Wysokiej. Mają się w niej znaleźć małe mieszkania przeznaczone w zamierzeniu dla osób młodych, które chcą się usamodzielnić. Sytuacja taka nie jest typowa. W innych dużych miastach, takich jak Warszawa, nowe inwestycje powstają niemal wyłącznie na obrzeżach, które są trudniej dostępne komunikacyjnie.
Najpopularniejsze w Łodzi są mieszkania niewielkie, do 60 mkw. Jednak można znaleźć także lokale większe i o wyższym standardzie. W odrestaurowanych budynkach poprzemysłowych powstały modne lofty, zarówno przestrzenne, jak i kompaktowe. W ciągu ostatniego roku zaobserwowano, że w ofercie deweloperów pojawia się coraz więcej lokali trzypokojowych i większych, natomiast maleje liczba kawalerek i mieszkań dwupokojowych.
Zainteresowanie mieszkaniami przekłada się na wzrost cen. W minionym roku ceny lokali w Łodzi wzrosły aż o 23 proc., co jest największym skokiem w Polsce. Jednak rynek mieszkaniowy jest nadal interesujący dla inwestorów, gdyż na wynajmie można sporo zarobić.
Rozwija się również rynek nieruchomości biurowych. Jest ich nadal mniej niż w Warszawie czy Krakowie, ale sporo obiektów jest w budowie. Niedawno powstałe lub dopiero powstajace biurowce to m.in. Nowa Fabryczna, Przystanek mBank, Ogrodowa Office i Imagine.
Duże znaczenie mają także powierzchnie handlowe. W mieście znajduje się 16 dużych obiektów handlowych – łącznie 555 tys. mkw. GLA (gross leasable area – powierzchnia najmu brutto). Największym jest Manufaktura (110 mkw. GLA).