WIBOR wkrótce przestanie być stosowany jako stawka bazowa dla kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu. Również inne produkty finansowe, których oprocentowanie opierało się na stawce WIBOR, będą musiały zostać zmienione. Następcą popularnego dotąd wskaźnika został wybrany WIRF-.

WIBOR sprawia problemy już od dłuższego czasu. Jako wskaźnik, którego wysokość nie jest ustalana na zasadach rynkowych, nie pozwala faktycznie odzwierciedlić kosztu pozyskania pieniądza przez banki. Zawyżona wartość tego parametru podwyższa niepotrzebnie oprocentowanie kredytów, a tym samym negatywnie, z punktu widzenia kredytobiorców, wpływa na wysokość raty i ostateczny koszt zobowiązania.

WIRF- zastąpi WIBOR, ale również WIRON

Próba zmiany WIBOR-u na inny parametr została podjęta już kilka lat temu. Wtedy wybrano WIRON, jednak nie przyjął się on jako stawka bazowa i też zaczęto mieć zastrzeżenia co do sposobu, w jaki jest ustalana wysokość parametru. W międzyczasie tylko niektóre banki zaczęły opierać swoje produkty finansowe na nowej stawce. W tym przypadku konieczna będzie kolejna zmiana.

Ostatecznie Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR), która została powołana w celu wybrania nowego wskaźnika referencyjnego, podjął decyzję o zmianie. Po przeprowadzonej na przełomie listopada i grudnia 2024 roku dyskusji podjęto decyzję, że następcą WIBOR-u zostanie indeks o technicznej nazwie WIRF-. Bazuje on na depozytach niezabezpieczonych Instytucji Kredytowych i Instytucji Finansowych.

Administratorem WIRF– w rozumieniu Rozporządzenia BMR będzie spółka GPW Benchmark, wpisana do rejestru Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Nazwa samego indeksu prawdopodobnie zostanie jeszcze zmieniona.

W czasie analiz brane były pod uwagę również inne wskaźniki, takie jak: WIRF, WIRF+, WIRF+/-. Przed podjęciem decyzji KS NGR uwzględnił różne parametry analizowanych wskaźników, m.in.:

  • zmienność indeksu w czasie;
  • powiązanie ze zmianami stóp procentowych NBP i zmianami warunków rynkowych;
  • potencjał do zastosowania indeksu w szerokim zakresie umów i instrumentów finansowych;
  • liczbę realizowanych transakcji oraz ich wartość.

O ostatecznym wyborze zadecydowała homogeniczność zasobu transakcyjnego, relatywnie niska zmienność indeksu oraz najwyższe prawdopodobieństwo stworzenia rynku instrumentów pochodnych na taki indeks i wykreowania krzywej terminowej.

Ważna zmiana dla klientów banków

WIRF– wkrótce stanie się podstawowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej. Będzie on stosowany w umowach finansowych (np. w przypadku kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu), instrumentach finansowych, takich jak papiery dłużne lub instrumenty pochodne oraz przez fundusze inwestycyjne np. do ustalania opłat za zarządzanie.

Kolejnym krokiem będzie prowadzenie zmian w planie działań i ustalenie dalszego harmonogramu prac. Ważną informacją będzie podanie terminu, do którego banki będą musiały wprowadzić zmiany w swoich procedurach i przygotować nowe wersje produktów, które będą oparte o nowy wskaźnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.