Wykończenie balkonu to zwykle zwieńczenie prac budowlanych w nowym mieszkaniu. Balkon może wymagać odświeżenia po latach eksploatacji. W obu przypadkach kluczowa dla wyglądu i funkcjonalności jest powierzchnia balkonu. Od jej wyboru zależeć będzie, czy ta narażona na różne warunki atmosferyczne przestrzeń będzie długo cieszyła oko. Oczywiście aranżacja barierek czy wzbogacenie balkonu zielenią najbardziej wpływa na jego charakter. Jednak to rodzaj powierzchni ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie porządku czy wytrzymałość, czyli wygląd balkonu na przestrzeni lat.
Podłoże ma znaczenie
Balkon to przestrzeń, która musi być przede wszystkim bezpieczna i praktyczna. Bez względu na to czy dysponujemy w naszym mieszkaniu dużym balkonem tarasowym, czy niewielką przestrzenią, podłoga ma wpływ na obie te cechy. Odpowiednie podłoże z żywicy czy płytek ceramicznych jest sprawdzonym sposobem na balkon, który łatwo utrzymać w czystości. Oba wymienione materiały są też bezpieczne i wytrzymałe, a ich uszkodzenia łatwo naprawić niewielkim kosztem.
Pomysły na podłogi balkonowe nie ograniczają się oczywiście do tych dwóch opcji. Ci, którym bliżej do natury, mogą zdecydować się na drewnianą podłogę balkonową lub nawet modną ostatnio sztuczną trawę. Myśląc o tego typu opcjach warto jednak zwrócić uwagę na względy praktyczne. Jeśli marzymy o balkonie w drewnie, dobrze zastanówmy się nim wybierzemy naturalny materiał. Drewno z natury nie jest materiałem zbyt trwałym i nawet odpowiednia impregnacja może nie uchronić nas przed częstymi naprawami. Rozwiązaniem mogą w tym przypadku okazać się deski kompozytowe. Powstają one z mączki drzewnej, żywicy i tworzywa sztucznego. Dzięki temu zachowują naturalny wygląd desek, zyskując wytrzymałość podłogi z żywicy.
Dostosuj balkon do swoich potrzeb
Odpowiednia podłoga jest podstawą funkcjonalnej przestrzeni balkonowej, jednak to nie wszystko. Balkon idealny ma być dostosowany do naszych potrzeb i funkcjonalny. Nim go urządzimy, zastanówmy się więc jak chcemy wykorzystać dostępne nam miejsce. Pomyślmy o przestrzeni na pranie, jeśli lubimy suszyć je na powietrzu. Jeśli zaś zależy nam na prywatności, odpowiednio zaaranżujmy barierki lub zasłońmy się zielenią.
Haki i półki na kwietniki to kluczowe elementy balkonów i przestrzeni tarasowych. Ich rozmieszczenie i materiał użyty do budowy nie mogą być przypadkowe. Wybierzmy je tak by były odporne na deszcz i mróz, dzięki czemu będą długo cieszyć nasze oko. Warto wybrać też dla nich miejsce dające odpowiednią przestrzeń roślinom, które w dłuższej perspektywie czasu się rozrosną. Odpowiednie zadbanie o praktyczne kwietniki to inwestycja na lata, dzięki której odnowienie balkonu zaczniemy planować dla przyjemności, a nie z potrzeby.
Wykończenie balkonu zwykle ma dla nas mniejsze znaczenie niż salon czy kuchnia. I słusznie, zwykle jest to przestrzeń dużo mniej wymagająca. Jeśli jednak odpowiednio wcześniej przemyślimy materiały, których użyjemy urządzając balkon, będzie on łatwy w utrzymaniu i praktyczny, a to równie ważne jak wygodna kuchnia czy widny salon.