Domy prefabrykowane mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zbudować dom w krótkim czasie. Pod względem użytkowania niczym nie różnią się one do domów tradycyjnych, a mogą przewyższać je pod względem jakości.

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, trwające wiele miesięcy, a przy tym pracochłonne i stresujące. Szczególnie jeśli chcemy cały czas nadzorować proces budowlany i brać w nim udział, np. samodzielnie kupując i dowożąc materiały na plac budowy. Planowany czas inwestycji z reguły się wydłuża, a wpływ na to mają nie tylko warunki pogodowe, czy formalności, ale także problemy z ekipą budowlaną, konieczność poprawiania prac już wykonanych, czy przerwy w dostawie materiałów. Na żaden z tych czynników inwestor nie ma faktycznie wpływu, może jedynie wykazać się cierpliwością.

Dla osób, które nie chcą przez to przechodzić, rozwiązaniem może być dom z prefabrykatów. Jego elementy powstają w fabryce, następnie są przewożone na plac budowy, gdzie łączy się je w całość. Jest to co prawda metoda droższa, ale czas realizacji inwestycji jest istotnie krótszy. Dodatkowo budując w technologii tradycyjnej najczęściej wynajmujemy różne ekipy do poszczególnych rodzajów prac. Podczas trwającej wiele miesięcy budowy nie wszyscy wykazują się rzetelnością, niektóre prace wymagają poprawek, a ostateczny kosztorys często jest dużo wyższy od tego ustalanego na początku.

Firmy zajmujące się budową domów z prefabrykatów posiadają własne projekty, za które czasem trzeba dodatkowo zapłacić, a które czasem są doliczone do ogólnego kosztu inwestycji. Projekty takie można bez problemu modyfikować i dostosować do potrzeb inwestora.

Do zalet takich domów, poza krótkim czasem budowy, wynoszącym kilka tygodni, zaliczyć należy wysoką jakość. Powstają one z zaawansowanych technologicznie materiałów, pozwalających uzyskać właściwe parametry termoizolacyjne. Ich trwałość jest bardzo długa, objęte są wieloletnią gwarancją, a wszelkie usterki usuwane są na koszt firmy budującej. Mogą mieć konstrukcję drewnianą, metalową lub betonową.

Dom taki budowany jest przez jedną firmę, co pozwala uniknąć poślizgów i opóźnień, jak ma to miejsce w przypadku domów tradycyjnych, gdy jedna ekipa może rozpocząć prace dopiero po zakończeniu określonego etapu przez inną z ekip. Pogoda również nie wpływa w tym przypadku na opóźnienia w realizacji inwestycji, a prowadzone prace nie generują takiego nieporządku jak tradycyjna budowa, wszechobecny na niej piasek i beton. Przy takiej budowie nie musi być obecny inspektor nadzoru, a inwestor może zamówić dom pod klucz i wprowadzić się do gotowego już obiektu.

Jednak nie na każdej działce taki dom może powstać. Na budowę musi dojechać ciężki sprzęt, w tym również dźwig, muszą więc mieć dobrą drogę dojazdową oraz miejsce postojowe. Koszt budowy jest wyższy niż w przypadku budowania domu metodą gospodarczą. Różnica ta zmniejsza się jednak, jeśli porównamy ten koszt do kosztu budowy domu tradycyjnego, gdy całość prac, w tym zakup materiałów, znalezienie podwykonawców, zlecamy jednak firmie nadzorującej.

Nie każda firma produkująca domy z prefabrykatów zajmuję się budową fundamentów. Najczęściej jest to więc dodatkowy koszt, a ich projekt musi być zgodny z projektem domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.