Epidemia koronawirusa spowodowała problemy finansowe w wielu domach. Dlatego Związek Banków Polskich zarekomendował bankom, aby wdrożyły rozwiązania, które choć przejściowo pomogą odciążyć domowe budżety Polaków w tym trudnym czasie. Jednym z pomysłów są właśnie wakacje kredytowe, które wprowadziły już do swojej oferty największe banki.
Wakacje kredytowe to czasowe zawieszenie spłaty kredytu – całej raty lub tylko części kapitałowej. Banki mogą zaproponować kredytobiorcy przesunięcie okresu kredytowania albo doliczenie brakującej kwoty do rat płaconych w przyszłości. W zależności od banku wakacje kredytowe trwają od 3 do 6 miesięcy.
Taka możliwość jest niezwykle przydatna wtedy, gdy zdarzą nam się przejściowe kłopoty finansowe i przez jakiś czas nie możemy spłacać terminowo rat kredytu. W „normalnych” warunkach wakacje kredytowe są wykorzystywane np. podczas utraty pracy albo śmierci żywiciela rodziny. Wtedy bank daje nam czas na poprawę sytuacji finansowej (np. na znalezienie pracy) i wtedy nie musimy płacić rat.
Związek Banków Polskich zarekomendował, aby za możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, banki nie pobierały opłat. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy przez zamykanie sklepów czy fabryk, sporo osób musi się borykać z przerwą w dochodach.
Wakacje kredytowe – co zaproponowały banki?
ZBP dał bankom dowolność w konstruowaniu swoich wakacji kredytowych. Mogą one zdecydować, spłatę jakich produktów chcą zawiesić (np. kredyty gotówkowe, hipoteczne, firmowe, leasing), na jaki czas, czy bank wydłuża okres spłaty oraz czy odraczana jest spłata całej raty czy tylko części kapitałowej.
Przykładowo, w PKO BP można odroczyć spłatę kredytów o trzy miesiące. W przypadku kredytów hipotecznych harmonogram spłat nie ulega zmianie, a w przypadku pozostałych produktów okres kredytowania jest przedłużany.
W ING Banku Śląskim wakacje kredytowe trwają aż pół roku, a harmonogram spłat zostaje przesunięty.
W Santander Bank Polska zaś można zawiesić tylko kapitałową część raty na sześć miesięcy, natomiast okres kredytowania nie ulega zmianie.
W Alior Banku można wybrać, czy wakacje kredytowe mają trwać trzy (jeśli chcemy zawiesić spłatę całej raty) czy sześć miesięcy (jeżeli zależy nam na odroczeniu tylko części kapitałowej).
Wszystkie banki umożliwiają złożenie wniosku o wakacje kredytowe bez wychodzenia z domu. Można to zrobić albo przez infolinię banku albo w bankowości internetowej klienta.
Czy odroczenie spłaty kredytu się opłaca?
Jeśli nie mamy innego wyjścia, to warto skorzystać z możliwości, jaką oferuje nasz bank. Na pewno będzie to korzystniejsze niż gdybyśmy musieli później płacić za opóźnienia w spłacie rat.
Warto tylko pamiętać, że zawiesić raty można na określony czas i to, czego nie zapłaciliśmy w danym okresie, bank doliczy do kolejnych rat.
Jeżeli w naszym banku dodatkowo wydłużany jest okres kredytowania, to sumarycznie do banku będziemy musieli oddać więcej niż w normalnych warunkach, bo dłużej będziemy korzystać z jego pieniędzy.