Sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 dla wielu Polaków oznacza kłopoty finansowe, które mogą spowodować problemu z regularnym spłacaniem rat kredytu mieszkaniowego. Z jakich kół ratunkowych mogą skorzystać osoby w trudnej sytuacji finansowej, które z powodu pandemii nie mogą regularnie spłacać kredytu?

Obniżenie stóp procentowych

Pierwszym kołem ratunkowym dla Polaków posiadających zadłużenie na mieszkanie w rodzimej walucie jest obniżenie stóp procentowych. Decyzja o obniżeniu stóp podjęta przez Radę Polityki Pieniężnej w ciągu kilku miesięcy przełoży się na zmniejszenie oprocentowania kredytów. To opóźnienie wynika z mechanizmów, które banki muszą zastosować w celu aktualizacji oprocentowania hipotek. Na jakie ulgi mogą liczyć kredytobiorcy? Miesięczne raty kredytów zaciągniętych w złotówkach mogą zmaleć średnio o 70-80 złotych. Wiele wskazuje również na to, że marcowa obniżka stóp procentowych nie będzie ostatnią w tym roku. Przewidywania analityków giełdowych i ekonomistów wskazują, że będzie jeszcze jedna obniżka stóp, dzięki której kredytobiorcy będą mogli ostatecznie liczyć na obniżenie raty o mniej więcej 140 – 190 złotych miesięcznie.

Wakacje kredytowe

Niestety, w przypadku osób posiadających kredyt walutowy, rata nie tylko nie spadła, ale wręcz wzrosła o mniej więcej 5 – 10 proc. W przypadku problemów ze spłatą zadłużenia banki oferują tak zwane wakacje kredytowe, które polegają na zawieszeniu spłaty rat na 3 do 6 miesięcy. Oczywiście należy mieć świadomość tego, że dług za ten okres nie zostanie anulowany i zapewne poskutkuje w przyszłości podwyższeniem wysokości kolejnych rat lub wydłużeniem czasu kredytowania. Mimo wszystko w trudnej sytuacji takie odroczenie spłaty jest dużą pomocą.

Fundusz wsparcia kredytobiorców

Jeśli wakacje kredytowe nie są dla kredytobiorcy wystarczającym wsparciem, może on wnioskować o fundusz wsparcia kredytobiorców. Fundusz funkcjonuje od początku 2020 roku i ma za zadanie wspomagać właścicieli kredytów mieszkaniowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. W praktyce wsparcie funduszu polega na przekazaniu kredytobiorcy nieoprocentowanej pożyczki na spłatę kredytu. Co więcej, regularnie spłacana pożyczka może zostać po pewnym czasie umorzona.

W praktyce przez trzy lata można otrzymywać pożyczkę do 2 tysięcy złotych na spłatę rat kredytu. Następnie po dwóch latach rozpoczyna się spłacanie udzielonej pomocy. Spłata rozciągnięta jest na okres 12 lat, a w przypadku jej regularnego spłacania ostatnie 44 raty mogą zostać umorzone.

W tak trudnych czasach właściciele kredytów hipotecznych mogą liczyć na kilka form pomocy. Są one oczywiście uzależnione od wielu kryteriów, jednak większość osób, które znalazły się w przejściowych lub większych problemach finansowych spowodowanych pandemią, nie powinna mieć problemów z otrzymaniem wsparcia. Ma to znaczenie nie tylko dla zwykłych gospodarstw domowych, ale także dla rynku nieruchomości, któremu masowe przejmowanie mieszkań przez banki może znacząco zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *