Za sprawą nowocześniejszych technologii i możliwości coraz więcej osób przenosi się ze swoją pracą do domu. Praca zdalna wymaga nie tylko dyscypliny i dobrej organizacji czasu, ale także odpowiedniego miejsca. Domowe biuro pomoże się skupić i rozdzielić życie zawodowe od prywatnego. Jak je urządzić, aby dobrze spełniało swoją funkcję?

Jest wiele zawodów, które można wykonywać wprost ze swojego domu. Copywriter, grafik, programista – każdy z nich do pracy potrzebuje jedynie komputera i dostępu do internetu. Niekiedy sytuacja zmusza nas do pozostania w domu (choroba czy ostatnia pandemia koronawirusa). W każdym przypadku warto przygotować sobie miejsce przeznaczone na pracę, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał.

Domowe biuro w oddzielnym pokoju

W domu lub większym mieszkaniu możliwe jest zaaranżowanie na biuro całego pomieszczenia. To komfortowa sytuacja, bo realnie pozwala „zostawić” życie prywatne i rodzinne za drzwiami. Taki pokój powinien sprzyjać klimatowi pracy. Zrezygnujmy z rozpraszających i zajmujących naszą uwagę dekoracji. W okolicy okna ustawmy biurko lub stół z wygodnym krzesłem. Jeśli nasza praca wymaga składowania dokumentów warto obok postawić regał z półkami, aby łatwo można było do niego sięgnąć. Nad biurkiem możemy zamontować półkę na książki. Nie zapomnijmy o dobrym oświetleniu, czyli stojącej lampie oświetlającej przestrzeń roboczą lub laptopa. Warto także zastosować stonowane ozdoby, aby wprowadzić przyjemny klimat we wnętrzu. Mogą to być plakaty z motywującymi hasłami lub grafikami. Uzupełnieniem będą kwiaty i rośliny, których zielone liście pomogą oderwać wzrok od ekranu komputera. W drugiej części pokoju ustawmy wygodną kanapę i fotel, dzięki temu w każdej chwili będziemy mogli odpocząć. W czasie kiedy nie pracujemy nasze domowe biuro może służyć jako pokój gościnny lub biblioteka.

Kącik biurowy w salonie lub w sypialni

Częściej mamy sytuację, kiedy domowe biuro musimy zaaranżować w części wspólnej mieszkania. Warto wtedy ustalić twarde zasady i kiedy domownicy są w mieszkaniu, dać wyraźny sygnał, że pracujemy.

W zależności od tego, ile mamy miejsca, niezbędny będzie stół lub małe biurko. Dobrze, jeśli uda nam się wygospodarować na nie przestrzeń w pobliżu okna, aby skorzystać z naturalnego światła. Drugim niezbędnym elementem jest wygodny, ergonomiczny fotel. Z uwagi na ograniczone miejsce warto zawiesić na ścianie nad biurkiem półkę – na ważne dokumenty, plannery czy przybory piśmiennicze. Na biurku dla zachowania porządku zastosujmy segregatory, pojemniki i pudełka. Efektownie wygląda także druciany koszyk, specjalne organizery lub przyborniki oraz tacka na listy. Jeśli brak miejsca na dodatkowy regał to pod stół możemy wstawić kontenerek z szufladami. Bardzo  atrakcyjnym uzupełnieniem kącika biurowego jest kratka na notatki, którą zawiesza się na ścianie i przypina do niej małe karteczki za pomocą spinaczy.

Urządzanie domowego biura nie sprawi nam trudności, ale warto pamiętać, aby znalazły się w nim elementy, które usprawnią codzienną pracę. Pamiętajmy też, że zarówno oddzielny pokój, jak i jak kącik powinny być dopasowane do aranżacji pozostałej przestrzeni mieszkania lub domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *