Czasem wystarczy niewiele czasu, aby Twoje mieszkanie opanował chaos. Jeśli lubisz kupować nowe rzeczy ale zaczynasz mieć wrażenie, że nie panujesz nad tym, co znajduje się w Twojej garderobie, kuchni czy biblioteczce, to decluttering może okazać się dla Ciebie idealny. Na czym polega taki proces i jak go przeprowadzić?

Decluttering – co oznacza?

Decluttering to określenie, które po polsku oznacza „odgracanie”. Decluttering polega na pozbyciu się nadmiaru rzeczy z mieszkania i uporządkowanie przestrzeni. Choć nie jest to tak naprawdę filozofia, to mówi się, że decluttering pomaga nie tylko zrobić porządek w domu, ale i w życiu. Podczas tego procesu zyskasz sporo dodatkowego miejsca, wprowadzisz do wnętrz swojego domu przyjemną atmosferę i odzyskasz harmonię umysłu.

Decluttering – jak uporządkować przestrzeń?

Decluttering dla wielu okazać się może przedsięwzięciem zbyt trudnym w realizacji. Ten proces wymaga bowiem sporo cierpliwości, samozaparcia i czasu. Bardzo ważne jest też, aby przed przystąpieniem do porządków opracować dobry plan pracy. Najpierw powinieneś zastanowić się, dlaczego chcesz przeprowadzić decluttering w swoim domu czy mieszkaniu i jaki cel chcesz dzięki temu osiągnąć.

Porządki rób stopniowo, zacznij np. od konkretnej szafy czy nawet szuflady lub ewentualnie wybierz jeden pokój. Zamiast metody miejsca, możesz też zastosować metodę wybierania, tj. wziąć dużą torbę i włóż do niej rzeczy z całego mieszkania, które nie pasują, są zniszczone lub Cię denerwują. Następnie wysyp je w jednym miejscu i zdecyduj, co wyrzucić, co można sprzedać lub oddać. Pozbycie się przedmiotów, z którymi najłatwiej jest Ci się rozstać, szybko pomoże Ci zyskać poczucie postępu i dzięki temu chętniej przystąpisz do dalszych porządków. To, co wyrzucić najłatwiej, to np. stare paragony, niepotrzebne dokumenty, znoszone ubrania czy nawet przeterminowana żywność w kuchni. Przed rozpoczęciem prac ustal jednak jeszcze swoje własne kryteria, ponieważ „odgracanie” powinno zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb. Zastanów się, co zdecyduje o tym, które rzeczy zachowasz, a których się pozbędziesz. Przemyśl też zawczasu, co zrobisz z rzeczami, które nie będą Ci już potrzebne (może warto podarować im drugie życie?).

Jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

Aby jak najdłużej utrzymać efekt czystego i uporządkowanego domu, przestrzegać należy kilku zasad. Pierwszą z nich jest ograniczenie zakupów. Zanim kupisz jakikolwiek przedmiot do domu czy ubranie, przemyśl, czy naprawdę potrzebujesz tych nowych rzeczy. Po drugie, wyrzucaj od razu zepsute rzeczy, jeśli nie da się ich naprawić. Nie chowaj ich w głąb szuflady czy na dnie szafy, bo i tak nie będziesz już z nich korzystać. Jeśli natomiast uszkodzone czy zepsute rzeczy da się naprawić, to nie zwlekaj z ich naprawą. Spróbuj samodzielnie lub oddaj do naprawy do serwisu. Kluczowe w utrzymaniu porządku w domu jest wyrobienie pewnych nawyków. Pilnuj siebie i innych członków rodziny, aby odkładali przedmioty na miejsce czy nie kupowali rzeczy w nadmiarze. W uporządkowanym wnętrzu na pewno znacznie lepiej będzie się mieszkało wszystkim domownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.