Przepisy prawa budowlanego w Polsce jasno precyzują kto, gdzie i w jaki sposób może wybudować dom. Nie zawsze wymagane jest pozwolenie na budowę, co znacznie może ułatwić rozpoczęcie inwestycji oraz skróci czas jej ukończenia. Będzie to też duże odciążenie dla planowanego budżetu, który miałby być przeznaczony na całość inwestycji. Jednak nie każdy może wybudować dom bez wymaganych dokumentów. W artykule omówimy przepisy, które o tym stanowią.

Przepisy prawa budowlanego

Od 3 stycznia bieżącego roku zmieniono prawo regulujące inwestycje, które można rozpocząć bez zgody. Nie trzeba też prowadzić dziennika budowy i opłacać jej kierownika. Polski Ład wprowadził wiele zmian, w tym również dotyczących budowy domu. Dotychczas przepisy pozwalały na wybudowanie budynku o powierzchni maksymalnej 35 mkw. Dzisiaj wybudujemy dom dwa razy większy. Inwestor może postawić na każde 500 mkw. posiadanej działki jeden budynek wolnostojący o powierzchni do 70 mkw. z maksymalnie dwiema kondygnacjami. To spora zmiana względem tego, co wcześniej regulowało prawo budowlane.

Powierzchnia budynku

Jak obliczyć całą powierzchnię? Musimy pamiętać o tym, że pomieszczenia o wysokości powyżej 2,20 m oblicza się w całości. W pomieszczeniach od 1,40 m do 2,20 m obliczamy tylko połowę powierzchni jako tą, z której faktycznie będziemy korzystać. Wszystkie inne pomieszczenia, niższe od wymienionych można pominąć w zestawieniu.

Przed rozpoczęciem inwestycji konieczne jest zapoznanie się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. W zależności od gminy, w której będziemy realizować nasze marzenie o czterech kątach, dokument ten może się znacznie różnić, co jest nie bez znaczenia. Biorąc to pod uwagę, będziemy mogli postawić dom z płaskim dachem lub niewielkim poddaszem. Wszystko to zależne jest od planu miejscowego dla naszej inwestycji.

Formalności przy budowie domu bez pozwolenia

Mimo że dom, który chcemy wybudować, nie będzie wymagać pozwolenia, istnieją formalności, których będzie trzeba dopełnić, aby zacząć budowę. Przede wszystkim musimy być właścicielem działki, na której dom powstanie. Jeśli nie uwzględniono jej w planie miejscowym, wówczas musimy zgłosić się do urzędu gminy z wnioskiem o warunku zabudowy, który powinniśmy otrzymać w ciągu 21 dni. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie budowy. Możemy to zrobić przez internet. Nie musimy już czekać na żadną informację zwrotną, o ile spełniamy normy przeznaczone na budowę domu bez pozwolenia. O planowanej inwestycji trzeba również powiadomić nadzór budowlany oraz osobę, która będzie oficjalnie nadzorowała zgodność realizacji z projektem. Zgodnie z zapowiedziami rządu, darmowe projekty mają być dostępne na specjalnej rządowej stronie jeszcze w tym roku.

Koszty realizacji

Koszty budowy domu bez pozwolenia są bardzo zróżnicowane. Według jednego z ogólnopolskich portali budowa domu do 70 mkw. wahać się może między 125 tys., a 188 tys. złotych. Dużo zależy od wykorzystywanych materiałów. Jednak na nich, zazwyczaj nie warto oszczędzać.

Decyzja o tym, czy opłaca się nam zbudować mały dom z pominięciem kilku formalności, czy lepiej będzie zainwestować w większe gabaryty, wcale nie musi być prosta. Najważniejsze jest, aby ją bardzo dobrze przemyśleć z uwzględnieniem przyszłej wygody i budżetu, jaki możemy na nią przeznaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.