Wiele osób chce żyć ekologicznie i szuka alternatywnych źródeł energii nieszkodliwych dla zdrowia i środowiska. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię ze słońca, nie emitują dwutlenku węgla i innych toksycznych gazów do atmosfery. Jednak montaż paneli PV wzbudza też obawy związane z ryzykiem pożaru. Czy rzeczywiście są powody do niepokoju?

Popularność paneli fotowoltaicznych

Branża fotowoltaiczna z każdym rokiem zyskuje na popularności. W maju 2021 roku zamontowano  aż 29,5 tys. paneli PV, o mocy sięgającej nawet 5 GW. Nowe rozwiązania solarne najwięcej zwolenników znajdują wśród właścicieli domów jednorodzinnych, ale zainteresowania nie brakuje również wśród przedsiębiorców, rolników, a także szpitali, parafii i szkół.

Czy fotowoltaika zwiększa ryzyko pożaru?

Coraz częściej pojawiają się informacje o przypadkach pożarów instalacji fotowoltaicznych. Wobec rosnącej popularności tych systemów głos zabrali eksperci ds. bezpieczeństwa pożarowego ze Stowarzyszenia NIzO (Nie igraj z Ogniem) i ostrzegają przed niebezpieczeństwem pożaru wywołanym błędami w montażu oraz niewłaściwymi zabezpieczeniami dachów i poddaszy.

Bezpieczeństwo instalacji PV – badania

Naukowcy z Wydziału Elektrycznego w Laboratorium Techniki Wysokich Napięć PB zbadali wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na skutki przepięć wywołanych w wyniku wyładowań piorunowych i innych sytuacji uwarunkowanych pracą urządzeń elektroenergetycznych.

Przy użyciu generatora prawdziwego prądu wyładowania piorunowego badacze odtworzyli rzeczywiste warunki podczas wystąpienia takiego zjawiska. Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia naukowcy zaznaczyli, że przed instalacją systemu fotowoltaicznego należy wyposażyć budynek w instalację odgromową i przepięciową.

Jak uniknąć pożaru?

Przyczyn pożarów można szukać w czynnikach zewnętrznych, jak np. uderzenia pioruna, ale niemal co trzeci pożar fotowoltaiki jest spowodowany błędami ludzkimi, wśród których można wymienić niewłaściwe zaprojektowanie lub zamontowanie instalacji np. niedokręcenie śruby, źle przeprowadzone przewody, brak uziemień. Problemy te bez wątpienia leżą po stronie firmy instalacyjnej, dlatego pamiętaj, aby zajęli się tym wykonawcy posiadający odpowiednie kompetencje i uprawnienia.

Nie istnieje zapis, który wymieniałby szczegółowe zasady bezpieczeństwa pożarowego dla dachów z panelami PV. Możemy jednak znaleźć ogólny przepis, który nakazuje oddzielenie palnej konstrukcji lub palnego przykrycia od wnętrza budynku przegrodą, która ma właściwą klasę odporności ogniowej. Dotyczy to wszystkich poddaszy użytkowych przeznaczonych na cele mieszkalne lub biurowe. Dzięki postępowaniu według paragrafu możemy opóźnić rozwój pożaru i szybko ewakuować się z pomieszczenia.

Jeśli zdecydujesz się na system fotowoltaiczny, wybieraj produkty wysokiej jakości, a montaż zleć renomowanej firmie instalacyjnej, która zabezpieczy poddasze i dach oraz zastosuje odpowiedni plan instalacji z minimalną liczbą połączeń wtykowych, aby zapobiec wystąpieniu zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.