Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpewniejszych form lokowania oszczędności. W odróżnieniu od lokat bankowych, których oprocentowanie w ciągu ostatnich lat znacznie zmalało, inwestycje takie nadal cieszą się popularnością, mimo chwilowego spowolnienia, jakie dotknęło rynek nieruchomości w związku z wprowadzeniem lockdownu w marcu 2020 roku. Jednak zaraz potem górę wzięła obawa przed utratą oszczędności ulokowanych na kontach bankowych i ponownie zaczęliśmy inwestować w nieruchomości, i to pomimo wzrostu ich cen.

Trendy na rynku

Ceny ciągle rosną, i to dużo szybciej niż jeszcze rok temu. W pierwszym półroczu 2021 r. w największych miastach w Polsce (Warszawa, Łódź, Wrocław i Gdańsk) średnie ceny nowych mieszkań wzrosły bardziej niż przez cały zeszły rok, najbardziej w Warszawie, gdzie za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba było zapłacić w maju średnio 11,1 tys. zł. Potaniały za to kredyty. Jeśli myślimy zatem o inwestycji, może to być dobry moment.

W 2020 roku zaobserwowano też nowe trendy – klienci wybierają chętniej nieruchomości z balkonami, dużymi tarasami czy ogródkami. Sprzedaje się więcej mieszkań na parterze, które przed pandemią uchodziły za mniej atrakcyjne. Wzrósł też popyt na domki letniskowe, ale i przewaga wynajmu długoterminowego nad krótkoterminowym.

Co kupić?

Jaką nieruchomość wybrać i jak na niej zarabiać? Wszystko zależy od tego, jaka forma najbardziej nam odpowiada i jaki mamy cel. Czy wolimy kupić nieruchomość pod wynajem? Może planujemy nabyć dom lub mieszkanie na własne potrzeby, a kiedy wartość nieruchomości wzrośnie, sprzedać ją z zyskiem? A może interesuje nas tzw .house flipping, czyli zakup nieruchomości po okazyjnej cenie, by ją wyremontować i sprzedać drożej? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wynajem długoterminowy to stały comiesięczny dochód, który może np. pokryć ratę kredytu hipotecznego. Jest też dobrym zabezpieczeniem na czas kryzysu bądź emeryturę. Zaletą house flippingu jest możliwość większego jednorazowego zarobku, inaczej niż przy wynajmie. Nie każdy jednak chce poświęcać czas na żmudne poszukiwania dogodnej oferty, wybór i nadzorowanie ekipy remontowej oraz związane z tym dodatkowe koszty i formalności.

Jak kupić?

Przy zakupie nieruchomości można i warto skorzystać z pośrednictwa biura nieruchomości. Zaletą dla początkującego inwestora jest fakt, że we wszelkich kwestiach prawno-finansowych wyręczą go specjaliści. Z kolei przy wyborze banku warto zwrócić się do doradcy finansowego, który wyszuka dla nas najkorzystniejszą ofertę.

Kiedy już znaleźliśmy nieruchomość, znamy jej przeznaczenie i mamy kredyt, możemy podpisać umowę. Ta przedwstępna nie jest konieczna, a w dodatku generuje dodatkowe koszty. Jednak zwykle klienci się na nią decydują, bo zapewnia im spokój i zabezpiecza ich interesy na przyszłość. Również bank, do którego wystąpimy z wnioskiem kredytowym, może domagać się takiej umowy.

­­­­­­­­­­­­­­­­­

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.