Klimatyzacja w wielu miejscach na świecie jest niezbędna. W upalne dni stanowi receptę na przegrzanie. Większość biur i sklepów bez względu na położenie geograficzne posiada tego typu urządzenia. Jednak dostrzega się, że klimatyzacja coraz częściej pojawia się w polskich domach, by zapewnić nawet przez kilkadziesiąt dni w roku przyjemny chłód.

Klimatyzacja ma swoje wady i zalety. Nie każdy może pozwolić sobie na takie udogodnienie w mieszkaniu ze względu na jego koszt. Niemniej klimatyzacja nie służy tylko latem. Większość urządzeń posiada również opcje grzania, więc w okresie mroźnej zimy z powodzeniem zastąpi grzejniki. Poza komfortem termicznym, jakie zapewnia klimatyzacja, jej zaletą jest również poprawa jakości powietrza w domu. Specjalne czujniki regulują temperaturę oraz zapewniają dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Dlatego też klimatyzatory zaleca się alergikom, astmatykom oraz osobom z problemami układu oddechowego. Na rynku dostępne są nawet urządzenia, które jonizują powietrze, zabijając szkodliwe drobnoustroje i wirusy. Co ważne, temperaturę można regulować zdalnie lub na bazie automatycznych ustawień i czujników, które dbają o właściwą temperaturę w danym pomierzeniu.

Klimatyzacja niezbędna jest natomiast w wieżowcach oraz mieszkaniach, gdzie otwieranie okien jest problematyczne. Jednak jej montaż wymaga wiele pracy, dlatego warto o urządzeniu pomyśleć już w początkowej fazie budowy domu. Zamontowanie klimatyzatora w oddanym do użytku budynku może wiązać się z poważnym remontem i sporymi kosztami. A samo urządzenie jest kosztowne, dlatego nie każdego stać na takie udogodnienie. Poza tym raz do roku wszystkie klimatyzatory należy poddać serwisowi, co generuje kolejne opłaty. Największym kosztem jest jednak pobór prądu, który w okresie letnim bywa trzykrotnie wyższy niż zazwyczaj. Oznacza to, że klimatyzacja jest po prostu droga w użytkowaniu. Niemniej największą wadą klimatyzacji w opinii użytkowników jest zimny nadmuch, który powoduje przeziębienia, infekcje gardła oraz bóle stawów. Szczególnie dokuczliwe jest to przy zmianach temperatury, wnikających z przemieszczania się pomiędzy różnymi pomieszczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.