Co jest wyznacznikiem przynależności nieruchomości do tzw. segmentu premium? Nie jest to oficjalnie zdefiniowane, ale można mówić o kilku cechach, jakimi charakteryzują się nieruchomości uznawane za luksusowe.

Jednym z ważniejszych kryteriów jest cena. Według raportu KPMG i REAS luksusowe nieruchomości w Polsce zaczynają się od ok. 1 mln zł za cały lokal bądź ok. 17 tys. zł za metr kwadratowy. Jest to niższy próg cenowy niż w ujęciu globalnym, np. w raporcie Sotheby’s, gdzie za wartość minimalną przyjmuje się 1 mln dolarów; inna definicja zakłada przynależność do 5 proc. najdroższych nieruchomości. Ta różnica w pojmowaniu luksusu między rynkiem polskim a światowym wynika z innej skali zarobków i z faktu, że prawdziwie luksusowych nieruchomości jest w Polsce jeszcze niewiele.

Bardzo ważna jest także odpowiednia lokalizacja. Musi być ona dogodna i zapewniać łatwy dostęp do kluczowych obiektów w danej miejscowości, dlatego zwykle są to dzielnice centralne. W wielu miastach trudno o wolne grunty w centrum, więc dużym zainteresowaniem cieszą się odremontowane kamienice. Jednak na tym nie koniec – otoczenie budynku zwykle wyróżnia się walorami krajobrazowymi, takimi jak bliskość parku, lasu czy morza. Cenione są także widoki na panoramę miasta, dlatego najbardziej luksusowe mieszkania to często penthouse’y zajmujące najwyższe piętra.

Luksusowe nieruchomości zwykle znajdują się w budynkach o szczególnych walorach architektonicznych. Jeśli są to nowe apartamentowce, mają one niebanalną formę i nieraz są projektowane przez wybitnych architektów (np. warszawski wieżowiec Złota 44 zaprojektowany przez Daniela Libeskinda). Niektóre są zlokalizowane w odrestaurowanych zabytkowych obiektach (np. Angel Wawel w Krakowie).

Do wyróżników segmentu premium należy także duża ilość przestrzeni. Nie są to kompaktowe lokale, w których projektowaniu ważna jest przede wszystkim oszczędność i ograniczenie się do tego, co niezbędne do życia. Wręcz przeciwnie – tu liczy się rozmach, a więc duża powierzchnia. Dlatego w luksusowych apartamentach i rezydencjach jest miejsce na pomieszczenia, których próżno szukać w zwykłych M3 – a więc garderoby, osobne łazienki dla poszczególnych domowników, a nawet prywatne sale kinowe, siłownie i baseny.

To, że koszt nie jest ograniczeniem, widać także w jakości materiałów i wyposażenia. Zarówno w częściach wspólnych, jak i w poszczególnych lokalach stosuje się naturalny kamień i szlachetne drewno. Wnętrza są wyposażone w sprzęt AGD wysokiej klasy i meble od znanych projektantów, nieraz także ozdobione dziełami sztuki. W nowych apartamentowcach klasy premium częściej niż w segmencie podstawowym i o podwyższonym standardzie oferuje się możliwość wykończenia pod klucz.

Luksusowe nieruchomości, zwłaszcza w nowych budynkach, wyróżnia także zastosowanie nowych technologii, a zwłaszcza zaawansowanych systemów sterowania typu HMS. Mieszkańcy mogą za pomocą jednego pilota czy smartfona sterować temperaturą w mieszkaniu i natężeniem oświetlenia, odtwarzać muzykę i filmy, programować AGD itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.