Planując zakup bądź remont mieszkania dla osoby starszej, należy mieć na uwadze, by było jak najbardziej bezpieczne i by w miarę możliwości nie stwarzało barier. Nawet jeśli osoba, dla której przeznaczone jest mieszkanie, aktualnie jest zdrowa i sprawna, należy niestety liczyć się z tym, że nie zawsze tak będzie. Dlatego o pewnych udogodnieniach warto pomyśleć zawczasu.
Jeśli dostosowujemy mieszkanie już posiadane przez osobę starszą, która nie chce się przeprowadzać, na warunki panujące w częściach wspólnych budynku nie mamy większego wpływu. Jednak jeśli w grę wchodzi kupno lub zamiana mieszkania, zwróćmy uwagę, czy w obiekcie są windy dostępne ze wszystkich poziomów. Wejście do klatki też powinno być łatwo dostępne, w miarę możliwości pozbawione schodów, a wnętrze klatki odpowiednio szerokie.
W samym lokalu należy zminimalizować ryzyko pośliźnięcia się lub potknięcia i upadku. W związku z tym unikajmy różnic poziomów między poszczególnymi pomieszczeniami i zlikwidujmy progi. Panele podłogowe czy płytki nie mogą być śliskie. Zwróćmy na to uwagę szczególnie w kuchni i łazience, gdzie łatwo o rozlanie wody. Wykładziny i dywany nie powinny się przesuwać, zwłaszcza te znajdujące się w sypialni przy łóżku.
Jak wspomniano, podłoga w łazience powinna być antypoślizgowa. Najlepiej położyć na podłodze specjalną matę. Potrzebne będą jednak jeszcze inne udogodnienia. Najwygodniejszy jest prysznic z odpływem liniowym i kabiną typu walk-in. Można też polecić łatwe w obsłudze baterie bezdotykowe. Aby ułatwić korzystanie z toalety, można zamontować specjalną podwyższoną nakładkę na deskę, a także uchwyty. Między urządzeniami sanitarnymi powinny być dość szerokie odstępy.
Jeśli chodzi o meble, powinny one przede wszystkim stabilnie stać na podłodze, a szafy, regały itp. powinny być przytwierdzone. Lepiej unikać bardzo miękkich i głębokich kanap i foteli, by się nie zapadały i by łatwo było z nich wstać. Ułatwieniem są fotele z podłokietnikami. Łóżka nie powinny być ani bardzo niskie, ani wysokie – najlepiej na wysokości kolan. Meble kuchenne powinny mieć blaty ustawione na tyle nisko, by można było z nich łatwo korzystać na siedząco. Lepiej też unikać wysoko zawieszonych szafek, do których nie można dosięgnąć stojąc na podłodze.
Sprzęt AGD powinien mieć duże, czytelne wyświetlacze. Przydatne są też funkcje przypominania (np. o uruchomieniu czy wyłączeniu urządzenia), a także wszelkie timery, które umożliwiają ustawienie wyłączenia po określonym czasie.