Biała Fabryka to miejsce, gdzie znajdowała się niegdyś fabryka Ludwika Geyera. Kompleks znajduje się w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 282. Miejsce to jest jednym z najstarszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej, a od 2015 r. pomnikiem historii.

Fabryka została zbudowana w latach 1835–1837. Początkowo mieściła tylko mechaniczną przędzalnię i tkalnię. Ludwik Geyer dzięki pomocy państwa i własnym inwestycjom uruchomił w 1839 roku najnowocześniejszą fabrykę na terenie Królestwa i rozbudował dotychczasową firmę. Zakupił maszyny u najlepszego producenta, braci Cockerill w Belgii. Wśród tych urządzeń była między innymi pierwsza w Łodzi maszyna parowa. Otwarta przędzalnia miała 7584 wrzeciona i 180 warsztatów tkackich. Fabryka miała także pierwszy w Łodzi komin przemysłowy. Same budynki fabryki, rozłożone po obu stronach ulicy Piotrkowskiej to ciekawy przykład architektury przemysłowej. Budynki wzniesiono w stylu klasycystycznym i były wzorowane na budownictwie mieszkalnym.

Fabrykę zaczęto odnawiać w 1955 roku. Wówczas zapadła decyzja o przekształceniu jej w Muzeum Historii Włókiennictwa. Obecnie znajduje się tam Centralne Muzeum Włókiennictwa. W Muzeum można podziwiać wszystko, co obejmuje włókiennictwo, od procesu produkcyjnego, po techniki i technologię. Można zapoznać się także z produktami włókienniczymi o różnym stopniu i technice przetworzenia. Zbiory są gromadzone, opracowywane naukowo, konserwowane i w różnej formie udostępniane przez specjalistyczne działy muzeum. Na terenie Muzeum funkcjonuje także biblioteka.

Od 2009 roku integralną część muzeum stanowi Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, w którym znajdują się obiekty typowe dla zabudowy Łodzi i okolicy z przełomu XIX/XX wieku, takie jak kościół z Nowosolnej, willa letniskowa z Rudy Pabianickiej, tzw. „drewniana kamienica”, czyli 1-piętrowy dom z przedmieść Łodzi, drewniana poczekalnia Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych (tramwaje podmiejskie) z ich zgierskiej krańcówki na pl. J. Kilińskiego z ok. 1901 r. oraz 4 drewniane domy rzemieślniczo-mieszkalne z łódzkich przedmieść. W 2013 roku Muzeum rozbudowano o „Starą kotłownię”, w które powstało muzeum interaktywne, gdzie można skorzystać z nowoczesnych technik multimedialnych.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli. Bilety kosztują od 6 do 10 zł. Muzeum jest także partnerem akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Muzeum za złotówkę”. Wstęp do muzeum interaktywnego dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia kosztuje 1 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.