Mieszkania dwupoziomowe cieszą się dużym zainteresowaniem, mimo iż stanowią niewielki procent rynku. Czy rzeczywiście warto takie mieszkanie kupić? Opinie użytkowników są podzielone. Podczas gdy dla jednych jest to ideał mieszkania, dla innych generuje ono jedynie wiele problemów aranżacyjnych. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania dwupoziomowego warto poznać mocne i słabe strony takiego lokum.

Zalety

Mieszkania dwupoziomowe posiadają szereg zalet. Jednym z ich największych plusów jest rozkład przypominający dom jednorodzinny. Dzięki dwóm kondygnacjom możliwe jest oddzielenie przestrzeni dziennej znajdującej się na dole i prywatnej, znajdującej się na piętrze. Plusem jest też położenie tych mieszkań, bo znajdują się one zazwyczaj blisko centrum miasta i są znacznie tańsze niż domy w podobnej lokalizacji. Jednocześnie dzięki temu, że jest to lokal w bloku odpada część obowiązków związanych z utrzymaniem przestrzeni wokół domu, w tym m.in. kwestie sprzątania, odśnieżania czy remontów budynku. Ponadto przy zakupie dwupoziomowego lokalu może się okazać, że po przeliczeniu na mkw. będzie on tańszy niż standardowe mieszkanie jednopoziomowe. Drugi poziom często posiada bowiem skosy lub jest po prostu antresolą, co zmniejsza powierzchnię użytkową i dzięki temu obniża cenę końcową nieruchomości. Kolejną zaletą jest to, że takie mieszkania ulokowane są zazwyczaj na ostatnich piętrach budynków, dzięki czemu mieszkanie jest lepiej oświetlone światłem dziennym, a widoki z okna są o wiele ładniejsze.

Wady

Wśród minusów mieszkań dwupoziomowych należy wymienić trudności z utrzymaniem komfortu cieplnego, co związane jest z położeniem tuż pod dachem. Zimą może bowiem być naprawdę chłodno, a latem zbyt gorąco i duszno. Takie warunki narażą lokatorów na wyższe koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Ponadto za wadę można uznać również schody, ponieważ zajmują one przestrzeń we wnętrzu, którą można by wykorzystać w inny sposób. Stanowią też barierę architektoniczną dla osób mających problemy z poruszaniem się oraz będą wymagały zabezpieczenia w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Ponadto jeżeli mieszkanie jest nowe lub wymaga remontu, to przy aranżacji schodów trzeba przygotować się na spory wydatek. Mieszkanie dwupoziomowe nie będzie odpowiednie również dla osób, które pragną posiadać ogródek lub podwórko, bo zazwyczaj tego typu mieszkania nie zapewniają do tego dostępu. Dla tych osób lepszym wyborem będzie zatem dom jednorodzinny. Należy liczyć się tez z tym, że w bloku są sąsiedzi, co ogranicza prywatność oraz zmusza do przestrzegania zasad, np. ciszy nocnej.

Decyzja nie jest łatwa

Mieszkanie dwupoziomowe daje dużo wolnej przestrzeni, dzięki czemu jest doskonałą alternatywą dla osób, których nie stać na kupno bądź budowę domu jednorodzinnego. Jest lepszym rozwiązaniem niż lokal jednokondygnacyjny, bo pozwala oddzielić przestrzeń dzienną od prywatnej. Jeżeli zależy ci na niższej stawce za metr i atrakcyjnej lokalizacji, to mieszkanie dwupoziomowe będzie dla ciebie świetnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak masz możliwość kupna domu, to dom jednorodzinny zapewni ci więcej prywatności i swobody, a także możliwość posiadania własnego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.