Wiele osób przed zakupem własnych czterech kątów staje przed decyzją, jaki typ nieruchomości wybrać – dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku. To jednak niejedyne opcje. Coraz większą popularnością cieszą obecnie mieszkania z ogródkiem, które łączą zalety obydwu posiadłości.

Mieszkania z ogródkiem zapewniają swobodę

Mieszkanie z ogródkiem to dobry wybór dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas w otoczeniu przyrody. Niewielka zielona działka znajdująca się tuż przy mieszkaniu daje możliwość codziennego kontaktu z naturą, bez oddalania się od miejsca zamieszkania. To również dobre miejsce zabaw dla dzieci.

Wzrost zainteresowania mieszkaniami z ogródkami zaobserwować można było w czasie pandemii, kiedy możliwości przemieszczenia się zostały znacznie ograniczone. Nieruchomość z terenem przy bloku w takiej sytuacji daje mieszkańcom większą przestrzeń i swobodę.

Plusy i minusy mieszkania z ogródkiem

Ogrody udostępniane zazwyczaj mieszkańcom nieruchomości znajdujących się na parterze. Mieszkanie na najniższej kondygnacji ma swoje plusy i minusy. Do atutów zaliczyć można z pewnością brak konieczności pokonywania dużej ilości schodów, co jest szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi lub osób starszych. Minusy to natomiast dobiegający z zewnątrz hałas oraz brak prywatności. Dyskomfort spowodowany tymi czynnikami zmniejszyć może jednak znajdujący się przed blokiem ogród, który odgradza mieszkanie od przechodniów. Duże znaczenie ma również sama lokalizacji budynku.

Warto pamiętać również, że ogródek, niezależnie od metrażu czy lokalizacji, wymaga od właściciela czasu poświęconego na dbanie o rośliny i trawnik.

Mieszkanie z ogródkiem kontra dom jednorodzinny – na co warto się zdecydować?

Wiele osób marzących o ogrodzie decyduje się na budowę lub zakup domu jednorodzinnego,
który daje poczucie prywatności, a także dużą przestrzeń do dyspozycji. Taki typ nieruchomości wymaga jednak znacznych inwestycji nie tylko w czasie budowy, ale także w trakcie utrzymania obiektu. Nieruchomość w bloku, w przeciwieństwie do domu jednorodzinnego, nie wymaga dużych nakładów czasu na remonty oraz prace związane z przylegającym do obiektu terenem. W przypadku mieszkania z ogródkiem, czynności takie jak odśnieżanie czy konserwacja budynku, należą do obowiązków administracji obiektu. Przewagą mieszkania z ogródkiem nad domem jednorodzinnym jest z również niższa cena zakupu.

Alternatywą dla obydwu nieruchomości może być działka rekreacyjna. Zaletą takiego wyboru jest możliwość zakupu gruntu w urokliwej lokalizacji, np. nad jeziorem. Działki rekreacyjne znajdują się jednak często w oddaleniu od miast, przez to ich częste odwiedzanie nie zawsze jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *