Jeszcze do niedawna wiele osób nie wyobrażało sobie innego ustawienia pralki niż w łazience. Jednak coraz częściej spotyka się pralki w kuchni. Wybór, w którym pomieszczeniu pralka ma się znaleźć, jest kwestią ilości dostępnego miejsca, ale także indywidualnych nawyków i estetyki.

Kiedy w kuchni, a kiedy w łazience?

Najwygodniej jest oczywiście mieć osobną pralnię. Możemy w niej nie tylko ustawić pralkę, lecz także wygospodarować miejsce na detergenty i brudne rzeczy oraz na suszenie tych już wypranych. Coraz większą popularność zdobywają także suszarki bębnowe. Jednak na wygospodarowanie całego pomieszczenia na pralnię mogą sobie pozwolić raczej tylko właściciele domów jednorodzinnych.

Co mają jednak zrobić osoby mieszkające w niedużych lokalach w blokach, gdzie na niewielkiej powierzchni trzeba zmieścić wszystko, co niezbędne? Jeśli łazienka jest mikroskopijna, a kuchnia większa, bądź odwrotnie, wybór wydaje się oczywisty. Można również rozważyć ustawienie pralki w kuchni, nawet gdyby mogła się zmieścić w łazience, jeśli chcemy wygospodarować w tym drugim pomieszczeniu miejsce na wannę.

Istotne jest też, które pomieszczenie jest dla nas ważniejsze pod względem estetycznym, przez co nie chcemy go zastawiać dużą liczbą przedmiotów. Jeśli na przykład kuchnia jest bardzo reprezentacyjna i otwarta na salon, możemy nie być zainteresowani umieszczaniem tam pralki i wszystkiego, co się wiąże z jej użytkowaniem, np. kosza z brudną bielizną – chyba że mamy możliwość takiego zaprojektowania zabudowy kuchennej, by te sprzęty ukryć przed wzrokiem gości. Są też osoby, które spędzają dużo czasu w kuchni, a odgłosy pracującej pralki im przeszkadzają. Jeśli natomiast zależy nam, by łazienkę przemienić w pokój kąpielowy, a kuchnię traktujemy bardziej użytkowo, lepiej będzie ustawić pralkę w kuchni.

Pralka w kuchni – zalety i wady

Jak wspomnieliśmy, ustawienie pralki w kuchni zwalnia cenne miejsce w łazience. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na określonej aranżacji, np. umieszczeniu tam dużej wanny czy zarówno wanny, jak i kabiny. sprawia też, że łazienka ma w pewnym sensie wyższą rangę – nie jest pomieszczeniem gospodarczym, lecz pokojem kąpielowym, a nawet domowym mini-SPA.

Zaletą może też być zgromadzenie wszystkich sprzętów AGD w jednym miejscu, przez co łatwiej sobie zorganizować prace domowe. Dzięki temu możemy np. jednocześnie gotować i kontrolować pranie.

Należy jednak pamiętać, że decyzja o umieszczeniu pralki w łazience w pewnym stopniu determinuje wystrój tego pomieszczenia, a także wybór modelu samego urządzenia. Jeśli mamy niewiele miejsca, będziemy musieli się zdecydować na pralkę wąską – jednak takie są dostępne niemal wyłącznie w wersji otwieraniej od góry. Takiej pralki nie da się zabudować ani nawet umieścić nad nią blatu. Jeśli natomiast zależy nam na pralce do zabudowy, będzie musiała być szersza i otwierana z przodu, więc zajmie więcej miejsca. Poza tym urządzenia przeznaczone specjalnie do zabudowy są z reguły droższe. Poza tym pralki nie możemy też postawić w dowolnym miejscu – niezbędne jest podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. Należy to mieć na uwadze, planując ustawienie nie tylko samej pralki, lecz także innych sprzętów.

Zdarza się też, że w kuchni jest tylko miejsce na pralkę, natomiast brudne ubrania i detergenty trzeba z konieczności przechowywać w łazience. Może to być trochę kłopotliwe, gdyż wymaga częstego przenoszenia rzeczy między pomieszczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.