W 2014 roku doszło do deregulacji wielu zawodów, co oznacza, że łatwiej można było rozpocząć pracę w określonych profesjach. Dotyczyło to taksówkarza czy przewodnika turystycznego, a także pośrednika i zarządcy nieruchomości. Spowodowało to, że te zawody może wykonywać każdy – bez względu na kompetencje i wykształcenie. Tym samym na rynku pojawiło się wielu pośredników nieruchomości, którzy przez brak profesjonalizmu, zniechęcili do korzystania z tego typu usług. Czy coś się zmieni w zakresie regulacji?
Czy nastąpi regulacja zawodu pośrednika nieruchomości?
Na ten moment Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie planuje kontynuować prac, które rozpoczęła poprzednia władza. Tymczasem branża nieruchomości nalega na wprowadzenie regulacji. Obecnie wygląda to tak, że nad transakcjami opiewającymi na nawet miliony złotych, dorobek całego życia Polaków, może czuwać osoba niekompetentna. Poprzedni rząd brał pod uwagę wprowadzanie zmian w przepisach – aktualnie nie ma jednak takich planów.
Z odpowiedzi uzyskanej przez Business Insider Polska wynika jednak, że poprzednicy również nie analizowali możliwości regulacji. Szukano mechanizmów, które wyeliminowałyby nieprawidłowości na rynku nieruchomości. Osoby, które obecnie zasiadają w ministerstwie, twierdzą, że zgodnie z wynikami konsultacji, to rynek weryfikuje jakość usług realizowanych przez pośredników. Osoby niekompetentne zostaną z niego wyeliminowane. Jednak do tego momentu z ich oferty może skorzystać wielu klientów i ponieść tego konsekwencje.
Klienci skazani na problemy?
Wielu kupujących nieruchomości korzysta z usług agentów, których mają z polecenia. Jednak nie wszyscy. Zatem w dalszym ciągu kupujący i sprzedający będą mogli trafić na niekompetentnego usługodawcę. Tym samym kontakt z nimi wpłynie na obraz branży. W praktyce każdy może być obecnie pośrednikiem obrotu nieruchomościami. Usługodawcy nie wiedzą zatem, czy mają do czynienia ze specjalistą, czy też osobą bez doświadczenia.
Brak regulacji utrudnieniem dla branży
Regulacja zawodu oznacza dodatkowe obowiązki, koszty i trudniejszą drogę do niego. Jednak różne organizacje, m.in. Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, uważają, że to jedyny słuszny kierunek. Oczywiście, nieprofesjonalni wykonawcy są obecni na rynku od zawsze, ale bez odpowiednich regulacji trudno ich wyeliminować. Zawód nie jest w stanie uregulować się sam. Mało który niezadowolony klient pójdzie do sądu, jeśli miał problemy przez agenta nieruchomości. Prawdopodobnie wyrobi sobie negatywną opinię i nigdy więcej nie skorzysta z takich usług.
Wspomniane Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami próbuje już teraz wewnętrznie uregulować zawód pośrednika. Osoby, należące do tego stowarzyszenia, muszą się trzymać określonych zasad. Przede wszystkim agent zawsze współpracuje z innymi pośrednikami, zwiększając szansę na sprzedaż czy znalezienie dla klienta odpowiedniej nieruchomości. Celem stowarzyszenia jest budowanie pozytywnego wizerunku pośredników.