Łódź zyska nowe, imponujące centrum miejskie, którego celem jest zwiększenie atrakcyjności miasta i rozwój gospodarczy aglomeracji. Już niebawem ma się rozpocząć budowa niezwykłego Monopolis, które będzie zlokalizowane w miejscu słynnego Polmosu, po odnowieniu jego zabytkowych budynków.

Wyczekiwana przez wielu inwestycja ma być ukończona w 2020 roku. Jej koszt szacuje się na ponad 150 mln złotych. Projekt budowlany przewiduje przygotowanie m.in. dwóch dużych biurowców oraz budowę parkingu na ponad 250 samochodów. Do galerii prowadzić będą dwa specjalnie przygotowane wjazdy, aby ułatwić poruszanie się pomiędzy wszystkimi częściami kompleksu.

Charakterystyczna czerwona cegła sprawia, że budynki Polmosu wyróżniają się na tle innych galerii handlowo-rozrywkowych, których coraz więcej powstaje w całym kraju. Taka architektura doskonale wpisuje w przemysłowy styl Łodzi. Po znanej fabryce pozostały 4 budynki: rozlewnia alkoholu, laboratorium oraz dwa magazyny. Jeden z budynków magazynowych uzyskał przydomek „katedra” ze względu na bardzo wysokie wnętrza z pięknym katedralnym sklepieniem. Właśnie ten obiekt zostanie przemianowany na miejski teatr z ruchomą sceną oraz centrum konferencyjne i bankietowe. Ponadto w pozostałych budynkach dostępne będą ciekawe restauracje i kawiarnie oraz galeria sztuki i kino. Nie zabraknie też basenu z siłownią i fitnessem oraz sali zabaw dla dzieci. Teren pomiędzy całym kompleksem zamieni się w pasaż z ławeczkami i mnóstwem zieleni. Wiele roślin będzie posadzonych też na dachach budynków, co podkreśli ich nowoczesność i niezwykły charakter.

Monopolis ma stworzyć alternatywę dla słynnej łódzkiej Manufaktury. Mieszkańcy Łodzi poszukują nowych miejsc spotkań. Nowe centrum zaspokoi tę potrzebę oraz zapewni wiele nowych miejsc pracy. Ogromne budynki mają mieścić ponad 30 tys. mkw. powierzchni użytkowej, która w głównej mierze będzie zaadaptowana na biura różnych firm. Projekt centrum biurowego przygotował architekt Rafał Grzelewski. Wiele wskazuje na to, że Monopolis będzie prawdziwą perłą w łódzkim krajobrazie. Poza potrzebnymi biurami, pojawi się dużo pięknej zieleni oraz pomieszczeń ze sztuką współczesną dla każdego. Co ważne, pofabryczne piwnice również zostaną wykorzystane i zaprezentowane mieszkańcom Łodzi.

Czas realizacji Monopolis wydłużył się z powodu czasu oczekiwania na niezbędne pozwolenia. Wiele miesięcy trwało też tworzenie kompletnego projektu. Po pełnej akceptacji wszystkich elementów można już rozpocząć budowę. Pierwsze prace ruszą na wiosnę. Inwestor zacznie od renowacji zabytkowych budynków pofabrycznych. W kolejnych miesiącach zaplanowano dobudowę nowych obiektów oraz parkingu i koniecznej infrastruktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.