Zakup własnego mieszkania to poważna inwestycja finansowa. Niewielu stać na sfinansowanie nieruchomości z własnych środków. Najczęściej wiąże się z zobowiązaniem wobec banku na 10, czy nawet 30 lat. Banki prześcigają się w ofertach kredytowych, kuszą promocjami, czy specjalnymi warunkami. Przed wyborem źródła finansowania należy dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki.
Gdy myślimy o zakupie mieszkania, pierwsze, co przychodzi do głowy, to kredyt hipoteczny. Jednak czy to rozwiązanie zawsze jest słuszne? A może warto zastanowić się nad kredytem gotówkowym? Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania o wartości ok 300- 400 tysięcy złotych, a Twój wkład własny wynosi ok 20%, to wybór jest oczywisty. Pozostaje Ci kredyt hipoteczny, który jest praktycznie Twoją jedyną szansą na zakup własnego „M”. Natomiast w przypadku chęci wykorzystania zobowiązania na różne cele oraz posiadania większej sumy oszczędności – wkładu własnego, warto rozważyć alternatywę dla kredytu hipotecznego, a mianowicie kredyt gotówkowy.
Kredyt hipoteczny
Jest kredytem długoterminowym, udzielanym przez banki oraz SKOKi, czyli spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, możesz nim sfinansować konkretny, ściśle określony zakup. Kredyt hipoteczny to najkorzystniejszy produkt bankowy pod względem RRSO – najniższe oprocentowanie, niska prowizja, a niekiedy i jej brak. Obowiązkiem jest uiszczenie wkładu własnego na poziomie min 20%, zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego. Choć znajdziemy banki, pozwalające na niższy wkład własny. Jeżeli nie dysponujemy oszczędnościami, kredyt hipoteczny będzie dla nas idealnym rozwiązaniem.
Kredyt hipoteczny wiąże się z licznym formalnościami, które wydłużają zakup mieszkania. Związane jest to m.in. z oczekiwaniem na wyliczenie zdolności kredytowej, czy ustanowieniem zabezpieczenia. Spłata kredytu jest zabezpieczona hipoteką, która obciąża prawo własności nieruchomości. Jest to zabezpieczenie kredytodawcy przed ewentualnym niespłacaniem zobowiązania. Wówczas bank może sprzedać „Twoje” mieszkanie. Obciążenie hipoteki powoduje sytuację, w której zakupione mieszkanie nie jest do końca naszą własnością. Nie mniej jednak zabezpieczenie hipoteczne wpływa na korzystniejsze warunki kredytowania.
Kredyt gotówkowy
To inaczej kredyt konsumpcyjny, udzielany zazwyczaj na znacznie krótszy czas, a niżeli kredyt hipoteczny. Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, udzielają go banki oraz SKOKi. Kredyt gotówkowy nie wymaga wkładu własnego. Całkowity koszt kredytu gotówkowego jest dość wysoki – wyższe oprocentowanie, często i znacznie wyższa prowizja, niż w przypadku kredytu hipotecznego.
Kredyt gotówkowy nie jest ograniczony konkretnym celem. To Ty decydujesz, na co chcesz przeznaczyć środki. Nie ma potrzeby przedstawianie szczegółowej dokumentacji dla kredytodawcy. Z tej samej pożyczki możesz sfinansować zakup mieszkania, remont, czy nawet samochód. Oczywiście, istnieją kredyty gotówkowe celowe, jednakże nie dotyczą zakupu nieruchomości.
Istotną zaletą kredytu gotówkowego jest szybkość przeprowadzonej transakcji. Niezbędne formalności możemy załatwić nawet w jeden dzień. Ponadto, rzadko kiedy ustanowione jest zabezpieczenie na majątku.