Choć jeszcze nie tak dawno kojarzyć się mogły z nietrwałością i szarością, to obecnie należą do grupy coraz chętniej kupowanych w Polsce mieszkań. Dlaczego zatem z obiektu żartów, mieszkania z wielkiej płyty stały się dla wielu obiektem pożądania?
Wzrost zainteresowania
Bloki zbudowane w technologii wielkopłytowej w Polsce zawdzięczamy czasom PRL-u. Początkowo uważano je za przejaw modernistycznej myśli budowlanej i idealne miejsce do zamieszkania, jednak po okresie transformacji stały się dość szybko symbolem lichoty. Pomimo szeregu mankamentów technicznych i estetycznych wielkiej płyty, w Polsce wciąż zamieszkuje ją ok. 30% naszego społeczeństwa. Co więcej, zainteresowanie wielką płytą rośnie. Jeden z powodów stanowi na pewno fakt, że dzisiaj dzięki najnowszym ekspertyzom żywotność wielkiej płyty ocenia się na 100- 120 lat, a nie 50 czy 70, jak początkowo szacowano. Mieszkania te powinny więc posłużyć na kolejne 40, może 60 lat. Duże zainteresowanie wielką płytą związane jest także z ceną. Pomimo wzrostu, nie tylko jest ona wciąż dużo niższa niż cena mieszkań z rynku pierwotnego, ale również w porównaniu do cen na rynku wtórnym jest bezkonkurencyjna.
Więcej wad czy zalet?
Jeśli myślimy stereotypowo o wielkiej płycie, na pierwszy plan wysuwają się zapewne jej wady. Prefabrykaty, z których budowano, często nie były idealnie tych samych rozmiarów, co jest powodem licznych nierówności i nieszczelności, a cienkie ściany są przyczyną bardzo słabej izolacji akustycznej mieszkań. Na ich niekorzyść rzutuje również zły stan instalacji gazowych, elektrycznych i wodnych. Ponadto, mieszkaniom zarzuca się nieustawność, niewielki metraż i niski komfort. Wśród szeregu mankamentów wymienia się też brak parkingów, ponieważ przy budowie nie przewidziano przestrzeni dla tak dużej ilości aut.
Mimo ujawnionych przez lata wad, mieszkania te nadal przyciągają kupujących i szybko znikają z rynku. Bez wątpienia ich główną zaletą jest lokalizacja. Bloki z wielkiej płyty są zazwyczaj położone w centrum miasta i posiadają dostęp do komunikacji publicznej oraz pełnej infrastruktury. Dzięki temu mieszkańcy wielkiej płyty mają wszystko w zasięgu ręki, m.in. sklepy, szkołę czy ośrodek zdrowia. Na ich korzyść przemawia także sam charakter tych osiedli. Są one bowiem przestronne, bloki znajdują się w rozsądnej odległości od siebie, a przestrzeń wypełniają zieleń i tereny do rekreacji. Jak powszechnie wiadomo, cech tych nie odnajdziemy w osiedlach nowobudowanych. Warto nadmienić, że większość bloków z wielkiej płyty przeszła już modernizację. Od lat 90-tych ubiegłego wieku zaczęto remonty polegające na ociepleniu, odmalowaniu, renowacji klatek schodowych, wymianie okien i wind. Nie tylko rozwiązały one część oczywistych wad, ale i podniosły komfort mieszkańców oraz ogólną estetykę okolicy. Problemy z nieustawnością mieszkań rozwiązać mogą natomiast indywidualne remonty, w efekcie których w wielkiej płycie można poczuć się jak w nowoczesnym i stylowym mieszkaniu.
Przytoczone zalety oraz wspomniana atrakcyjna cena sprawiają, że po latach marazmu wielka płyta wróciła do łask i coraz większe zainteresowanie tymi mieszkaniami już chyba dzisiaj nikogo nie dziwi.