Ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią COVID-19 wpłynęły między innymi na problemy z dostępnością mieszkań oferowanych do sprzedaży, co sprawia, że zakup mieszkania jest dziś nieco trudniejszy. Nie oznacza to jednak, że stał się niemożliwy.

Wizyty online

Zazwyczaj finalizacja transakcji poprzedzona jest wielomiesięcznym porównywaniem ofert i odwiedzaniem wybranych lokali. A tymczasem działalność agencji nieruchomości i sprzedawców, ze względu na wprowadzone ograniczeni, skupia się dziś głównie na wykorzystaniu możliwości prezentacji ofert online. Agenci tworzą nawet krótkie filmy w formie spaceru po mieszkaniu, przez co klient może choć trochę poczuć klimat mieszkania. Można również telefonicznie lub mailowo omówić z agentem szczegóły lokalu. Czasem pojawia się również możliwość bezpośredniej wizyty w mieszkaniu, oczywiście przy zachowaniu wielu obostrzeń.

Kredyt przez internet?

Przez wysokie ceny nieruchomości nie każdy może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Większość klientów rozważa zaciągnięcie kredytu hipotecznego na ten cel i boi się ograniczeń w obsłudze klientów banków. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że taki kredyt może być udzielony również przez internet. Oferty kredytów dostępne są na stronach internetowych banków. Wniosek kredytowy można złożyć online, a wszelkie potrzebne dokumenty, takie jak na przykład zaświadczenie o zarobkach można przesłać w wersji elektronicznej. Analitycy bankowi sprawdzają zdolność kredytową, a następnie informacja o przyznaniu kredytu udzielana jest telefonicznie bądź mailowo. Następnie wystarczy podpisać, zeskanować i wysłać do banku umowę kredytową.

Co ciekawe, praktyka udzielania kredytów przez internet nie jest nowością, jaką wymusiła na bankach epidemia. Już wcześniej banki decydowały się na taką formę, zastępując tradycyjny model udzielania kredytów, który był czasochłonny i wymagał licznych wizyt w banku.

Notariusze i ekipy remontowe pracują

Problemu nie stanowi także podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości, pomimo iż wiele kancelarii prawnych oferuje obecnie jedynie porady online. Specyfika zawodu notariusza nie pozwala na przeniesienie jego obowiązków do sieci, gdyż w celu zawarcia umowy obie strony muszą stawić się osobiście. Notariusze zdają sobie jednak sprawę z tego, iż w pewnych sytuacjach są niezbędni i wiele kancelarii pozostaje otwartych. Często jednak wymagają wcześniejszego umówienia wizyty i zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa. W obecnym kształcie prawo polskie nie pozwala na podpisanie aktu notarialnego przez internet, nie wykluczone jednak, że i takie procedury zostaną niebawem wprowadzone, jeśli epidemia będzie się rozszerzać.

Po podpisaniu aktu notarialnego nieruchomość często wymaga remontu. Tu również nie ma ograniczeń – wiele firm remontowych w dalszym ciągu świadczy usługi, a materiały budowlane są powszechnie dostępne w sklepach. Pracownicy remontujący mieszkanie zobowiązani są do przestrzegania reguł sanitarnych, oferując nawet dezynfekcję mieszkania po zakończonym remoncie.

Nie ma więc potrzeby, by odkładać decyzji o zakupie nowego mieszkania na trudny do określenia czas ustania epidemii. Dzięki dostępowi do internetu procedura zakupu mieszkania jest dziś możliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.