Jak wynika z danych SonarHome.pl Stary Grunwald, Widzew, Brzeźno, Kleczków, Bielany i Mistrzejowice – to dzielnice sześciu największych polskich miast, gdzie ceny mieszkań z rynku wtórnego w 2023 r. wzrosły najbardziej. Kilkudziesięcioprocentowe podwyżki to efekt uboczny Bezpiecznego Kredytu 2%.

Choć program Bezpieczny Kredyt 2% się zakończył, to ze skutkami jego oddziaływania na polski rynek mieszkaniowy przyjdzie nam się mierzyć jeszcze przez dłuższy czas. Najbardziej dotkliwe jest ograniczenie liczby ofert sprzedaży, szczególnie w przypadku mieszkań tańszych. W efekcie obserwujemy niespotykany do tej pory wzrost średnich cen ofertowych. Zgodnie z danymi SonarHome.pl, w ujęciu rocznym bardzo często przekraczają one 30%.

Lepszy obraz sytuacji dadzą nam średnie ceny transakcyjne za IV kw. 2023 r., których publikacji można się spodziewać w drugiej połowie lutego. Ewidentnie jednak z kwartału na kwartał coraz wyraźniej widać, że różnice pomiędzy średnimi kwotami płaconymi za mieszkania a oczekiwanymi przez sprzedających coraz mniej się pokrywają.

Patrząc na dane odnośnie do przeciętnych oczekiwań sprzedających mieszkania na rynku wtórnym w poszczególnych dzielnicach największych miast w kraju, pokazują z kolei, że osoby poszukujące mieszkania z drugiej ręki muszą obecnie zmierzyć się z jeszcze mniejszym wyborem niż przed rokiem.

Średnie ceny ofertowe lokali w stolicy

W październiku 2023 r. średnie ceny ofertowe mieszkań we wszystkich dzielnicach Warszawy przekroczyły granicę 10 tys. zł/mkw. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku w każdej ze stołecznych dzielnic średnie oczekiwania sprzedających lokale z drugiej ręki przekraczały 11 tys. zł/mkw. Rekordową cenę natomiast odnotowano w warszawskim Śródmieściu, gdzie średnia kwota wpisana w ogłoszeniu przekroczyła po raz pierwszy 20 tys. zł/mkw. Poza Śródmieściem w czołówce najdroższych dzielnic wciąż pozostają Żoliborz, Wola, Mokotów i Wilanów.

Największy wzrost średniej ceny ofertowej w porównaniu z analogicznym okresem w grudniu 2023 r. zanotowano na Bielanach (+29,9%). Najwolniej natomiast, czyli w tym przypadku o 20% rosły ceny w Śródmieściu i na Żoliborzu.

Średnie ceny ofertowe nieruchomości w Krakowie

Podobnie jak w stolicy w Krakowie na koniec 2023 r. najniższa średnia cena ofertowa w mieście wynosiła 11 tys. zł/mkw. Jednak w przeciwieństwie do warszawskiego rynku wtórnego krakowski odnotował wyraźniejsze podwyżki, a także większe rozwarstwienie w dynamice wzrostów pomiędzy poszczególnymi dzielnicami.

O ponad 40% w ujęciu rocznym, wzrosły średnie ceny ofertowe na krakowskich Mistrzejowicach i Czyżynach. Natomiast najmniej, bo przeciętnie od 16,7 do 18,5 % rdr zdrożały mieszkania na rynku wtórnym w dzielnicach Zwierzyniec, Dębniki oraz na Starym Mieście.

Średnie ceny ofertowe mieszkań we Wrocławiu

Wolniej niż w stolicy lub Krakowie, ale wzrost średnich cen ofertowych w ogłoszeniach odnotowano także we Wrocławiu, choć tutaj widać znaczne różnice w poszczególnych dzielnicach. W przypadku dwóch Widawy i Bieńkowic ceny zmalały względem grudnia 2022 r. Na osiedlach Zalesie, Szczytniki i Zacisze pozostały na podobnym poziomie, gdyż w ciągu roku średnia cena ofertowa wzrosła tutaj zaledwie o 0,3%.

Na pozostałych osiedlach przyjdzie nam jednak już zapłacić o co najmniej 10% więcej, przy czym rekord wyznaczył Kleczków (+32,6% rdr).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.