Zakup mieszkania to często największy wydatek, który musimy ponieść w życiu. Nie kończy się jednak tylko na kwocie, która widnieje na umowie kupna-sprzedaży. Oprócz niej musimy uregulować inne opłaty, które wpływają na łączny koszt inwestycji. Jedną z nich jest podatek od zakupu nieruchomości. W jakich przypadkach trzeba go zapłacić, a kiedy nie ma takiego obowiązku?

Co prawda w przepisach prawnych nie istnieje takie określenie, jak podatek od zakupu mieszkania. Jest to podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, który płaci się również w innych sytuacjach.

Podatek od zakupu mieszkania – czym jest i ile wynosi?

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest nazywany również podatkiem od wzbogacenia. Musimy go bowiem zapłacić, kiedy nabywamy coś, co ma znaczną wartość (np. nieruchomość czy samochód), a także wtedy gdy dostajemy spadek lub darowiznę.

Podatek PCC w przypadku zakupu nieruchomości wynosi 2 proc. jej wartości rynkowej. Jeśli więc kwota na umowie wynosi 700 tys. zł, to dodatkowo na cele podatkowe musimy przeznaczyć jeszcze 14 tys. zł. Jest to więc spory wydatek.

Podatek PCC musi odzwierciedlać realną wartość mieszkania

Oprócz tego warto pamiętać, że gdy suma ustalona ze sprzedającym będzie znacznie niższa niż wartość podobnych nieruchomości na rynku, to urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę i kazać nam zapłacić wyższy podatek. Ważne jest bowiem, aby kwota podatku była liczona od realnej wartości nieruchomości.

Podatek od zakupu mieszkania – kto go płaci i w jakich przypadkach?

Podatek od zakupu mieszkania jest zwyczajowo płacony przez kupującego. Nie trzeba robić tego samodzielnie, bo daninę nalicza i pobiera notariusz podczas podpisywania aktu notarialnego. Ma na to 14 dni od dnia przeniesienia własności nieruchomości. A deklaracją odpowiednią do tego celu jest PCC-3.

Warto jednak wiedzieć, że obowiązek płacenia podatku PCC dotyczy tylko transakcji na rynku wtórnym, czyli mieszkań nabywanych z drugiej ręki.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od zakupu mieszkania?

Jeżeli kupujemy nową nieruchomość, to deweloper nalicza podatek VAT, który jest uwzględniany w cenie ofertowej. Zgodnie więc z zasadą unikania podwójnego opodatkowania, nabywcy mieszkań z rynku pierwotnego nie płacą podatku PCC.

Nie ma wtedy konieczności składania żadnej deklaracji do urzędu skarbowego.

Zwolnieni z podatku PCC są również ci, którzy kupują pierwszy w życiu dom lub mieszkanie i decydują się na rynek wtórny. Te przepisy są relatywnie nowe, bo obowiązują od 31 sierpnia zeszłego roku.

Wyższy podatek dla inwestorów

Warto wiedzieć, że w zeszłym roku wprowadzono przepisy, które narzucają wyższy – 6-procentowy podatek PCC na osoby, które kupują większą liczbę mieszkań, czyli na inwestorów i flipperów.

Trzeba zapłacić większą daninę, jeżeli nabywamy co najmniej sześć lokali mieszkalnych (albo udziały w nich), które zostały wybudowane na jednej nieruchomości gruntowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.