W 2008 roku kredyty hipoteczne we frankach były bardzo popularne. Korzystny wówczas kurs tej waluty zachęcił wielu kredytobiorców do skorzystania z bankowych ofert. Jakie banki udzieliły takich kredytów najwięcej?

Zaangażowanie banków w rynek kredytów walutowych jest różne, jednak 11 lat temu, kiedy na rynku panował boom, wiele z nich udzieliło sporo takich pożyczek. Trzeba zauważyć, że przez ten czas kilka mniejszych banków zostało przejętych przez inne podmioty, przez co ilość kredytów frankowych w bankach przejmujących mogła znacząco się zwiększyć. Po 2008 roku ilość udzielanych pożyczek frankowych znacznie zmalała, jednak te zaciągnięte w tamtym czasie nadal stanowią istotną część portfeli niektórych banków. Ich wartość zależna jest zarówno od wpłat dokonywanych przez kredytobiorców, jak i kursu waluty, która stale ulega zmianie.

MaksymKapliuk/bigstockphoto.com

Portal bankier.pl na podstawie sprawozdań finansowych opracował raport przedstawiający dane o kredytach frankowych dla poszczególnych banków funkcjonujących na rynku. I tak pod względem ilości udzielonych kredytów prym wiedzie PKO BP, w którym takich pożyczek spłacanych jest najwięcej. Pod koniec pierwszej połowy tego roku ich wartość wyniosła 22,3 mld zł. Złożyły się na to kredyty denominowane we frankach (21,9 mln zł), reszta to kredyty indeksowane (3,4 mld zł). Różnica między tymi kredytami polega na tym, że w pierwszym przypadku w umowie kwota zobowiązania podana jest w walucie obcej, natomiast w przypadku kredytów indeksowanych w umowie bank wskazywał kwotę w złotówkach, która była przeliczana na franki w momencie wypłaty kredytu.

Na drugim miejscu znalazł się Bank Millenium, w którym wartość kredytów frankowych wyniosła 15 mld zł. Portfel tego banku powiększył się o ponad 1 mld zł w wyniku przejęcia Euro Banku. Na trzecim miejscu jest mBank z kredytami o wartości 13,8 mld zł. Kolejne pozycje zajmują Getin Noble Bank, Santander, BNP Paribas, Pekao, BOŚ i ING Bank Śląski. Nie wszystkie banki opublikowały te dane. Alior Bank, BPH i Deutsche Bank nie przedstawiły raportów okresowych.

Bankier.pl porównał również wartość portfeli kredytów frankowych w bankach z wartością wszystkich kredytów i pożyczek. Tutaj miejsca w rankingu się zmieniają, na pierwszym uplasował się Getin Noble Bank, gdzie wskaźnik wynosi 24%. W Banku Millenium i mBanku wartości te wynoszą kolejno 22,2% i 16,8%. PKO BP znalazł się dopiero na piątej pozycji z wynikiem 11,2%, po BOŚ Banku (14,1%). ING BANK Śląski również i tym razem zajął ostatnie miejsce ze wskaźnikiem 0,9%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *