Poczucie bezpieczeństwa. Nie ma niczego cenniejszego w życiu. Dlatego coraz większa ilość osób pragnie zainwestować w system alarmowy – aby chronić swoich bliskich i swój dobytek. To bardzo pozytywny trend. Warto jednak wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze alarmu, aby był on skuteczny i zapewniał realną ochronę przed niechcianymi gośćmi.

Zakres możliwości

Najlepsze są systemy alarmowe, które są bardzo intuicyjne w obsłudze, a jednocześnie oferują ogromny zakres usług. Powinieneś zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na centralę. To z jej poziomu będziesz sterował całym alarmem. Urządzenie powinno być zatem dość „inteligentne”. Warto również zwrócić uwagę czy jest ono przyszłościowe, to znaczy czy będzie możliwość rozbudowania jego funkcji za parę miesięcy bądź lat.

Tryby czuwania

Wychodząc bądź wyjeżdżając z domu albo mieszkania, włączasz alarm w całej nieruchomości. Każdy niepożądany ruch poskutkuje wyciem syreny i przekazaniem informacji firmie ochroniarskiej (jeżeli masz z takową umowę). Jednak czy wiesz, że możesz wybrać centralę, która umożliwi Ci ochronę Twoich bliskich także wtedy, gdy są oni w domu? Wówczas masz dwie możliwości:

• Tryb dzienny – włączasz alarm w taki sposób, że domownicy mogą spokojnie poruszać się po całej posiadłości. Jednak każda próba zewnętrznego wtargnięcia do środka zakończy się uruchomieniem syreny.

• Ochrona nocna – wówczas Ty i Twoja rodzina możecie poruszać się swobodnie jedynie w niektórych, wybranych pomieszczeniach. Jeżeli ustawisz, aby była to sypialnia, korytarz i łazienka to każda próba poruszania się poza tymi pokojami poskutkuje włączeniem alarmu.

Fałszywe alarmy

Oczywiście, że się zdarzają. Wystarczy, że Ty bądź któryś z domowników, zapomni o tym, że alarm jest włączony. Każdy alarm na szczęście posiada system, który wykrywa nieprawidłowości i zanim zacznie wyć – ostrzeże o nich użytkownika i da mu chwilę na poprawienie popełnionego przez siebie błędu.

Informowanie o zagrożeniu

Dobrze by było, aby zakupiony przez Ciebie alarm pilnował Twojej nieruchomości zarówno przed niechcianymi gośćmi, jak i przed nieszczęśliwymi wypadkami, prawda? Zorientuj się zatem czy system, który chcesz zakupić posiada takie funkcje albo czy ewentualnie w przyszłości mogą się one pojawić.

Rodzaje alarmów – bezprzewodowe i zwykłe

Bezprzewodowe systemy alarmowe na pewno będą lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają w planach remontu (szczególnie remontu ścian). Są one niestety dużo droższe niż zwykłe alarmy wkute w ściany. Ponadto mogą być mniej skuteczne, ponieważ sygnał może zostać stosunkowo łatwo zakłócony. Minusem będzie również konieczność okresowej wymiany baterii w każdej czujce z osobna. Zwykle alarmy posiadają okablowanie w ścianie, nie są zasilane bateriami, a ich pracy nic nie zakłóci. Ponadto są tańsze przy zakupie. Najlepszą okazją do zamontowania takiego systemu jest generalny remont mieszkania bądź domu.

Najważniejsze jest to, aby wybrać porządny sprzęt. W innym wypadku może on nie spełniać swojej funkcji. Warto rozważyć zakup alarmu z okablowaniem wbudowanym w ścianę. Jeżeli nie ma takiej możliwości – można pomyśleć o zainstalowaniu systemu bezprzewodowego, jednak jest on droższy i mniej wydajny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *