Łódź to trzecie co do wielkości miasto w Polsce zamieszkiwane przez 685 tysięcy ludzi. Jej rozwój rozpoczął się jednak dopiero w latach 20. XIX wieku, kiedy władze rosyjskie zdecydowały się zorganizować na tym terenie ośrodek włókiennictwa i sukiennictwa. Z małej wioski, Łódź stała się potężnym miastem fabrycznym, do którego licznie przybywali osadnicy z całego kraju, a nawet zza granicy.
Dzisiaj jednak większość starych zakładów upadła, a mieszkańcy Łodzi, których było w kulminacyjnym momencie 850 tysięcy, zaczęli emigrować do innych miast. Samorządowcy starają się walczyć ze stereotypem brzydkiego, robotniczego, zanieczyszczonego miasta poprzez szereg interesujących inwestycji. Poprawiają one wizerunek Łodzi, przyciągają turystów i hamują odpływ mieszkańców.
Rewitalizacja fabryk
Najważniejszą kwestią w Łodzi jest prowadzona sukcesywnie rewitalizacja starych fabryk. Po upadających przedsiębiorstwach zostały budynki w samym centrum miasta, które niszczały i straszyły przechodniów. Najbardziej doniosłym przykładem takich działań jest Manufaktura, której przebudowa ukończona została w 2006 roku. Nieużywany pofabryczny budynek zamieniono na jedno z największych w Polsce centrów handlowych, w którym znajduje się ponad 200 sklepów, kino, kręgielnia, ponad 60 restauracji, ale też kompleks kulturalny z regionalnymi muzeami. Nowoczesne rozwiązania powiązano z unikalnym stylem fabrycznego budynku z II połowy XIX stulecia. Unikalne rozwiązanie doceniają turyści zaliczając centrum handlowe jednym tchem do największych atrakcji turystycznych Łodzi. Podobne zabiegi przeprowadzane są z innymi pofabrycznymi obiektami i XIX-wiecznymi kamieniczkami, które odzyskują dawny blask i na nowo rozpoczynają pełnić funkcję użytkowe.
Komunikacyjny rozkwit
Bardzo niedawno Łódź była świadkiem wielkiego wydarzenia – uroczystego otwarcia dworca kolejowego Łódź Fabryczna, jednego z najnowocześniejszych i największych w Polsce. Przez wiele lat miasto nie posiadało sensownego centrum komunikacyjnego; dzisiaj lukę tę załatano. Kolejnym krokiem jest natomiast budowa tunelu średnicowego, który połączy torowiska odchodzące z Łodzi na wschód z tymi na zachód. Dzięki niemu do miasta wjeżdżać będzie więcej pociągów. Samorządowcy zainicjowali również dobrze przyjęty program rewitalizacji i rozwoju transportu tramwajowego.
Nowoczesne standardy
Poza rozwojem turystyki i komunikacji, Łódź staje się miejscem lepszym do życia i otwartym na rozwój gospodarki. Jednym z sztandarowych projektów w tym mieście jest obecnie budowa Nowego Centrum. Część nowoczesnych wieżowców z lokalami biurowymi, usługowymi i mieszkalnymi już powstała. Kolejna jest już w daleko posuniętym stadium realizacji. Ukończenie prac ma spowodować zupełnie inne postrzeganie Łodzi i dostosowanie jej do realiów, które stawia XXI wiek. Równolegle trwa boom mieszkaniowy – w mieście buduje się znacznie więcej mieszkań aniżeli jeszcze dekadę temu. Dzieje się to przy aktywnym wsparciu lokalnych samorządowców.