Łódź to trzecie co do wielkości miasto w Polsce zamieszkiwane przez 685 tysięcy ludzi.  Jej rozwój rozpoczął się jednak dopiero w latach 20. XIX wieku, kiedy władze rosyjskie zdecydowały się zorganizować na tym terenie ośrodek włókiennictwa i sukiennictwa. Z małej wioski, Łódź stała się potężnym miastem fabrycznym, do którego licznie przybywali osadnicy z całego kraju, a nawet zza granicy.

Dzisiaj jednak większość starych zakładów upadła, a mieszkańcy Łodzi, których było w kulminacyjnym momencie 850 tysięcy, zaczęli emigrować do innych miast. Samorządowcy starają się walczyć ze stereotypem brzydkiego, robotniczego, zanieczyszczonego miasta poprzez szereg interesujących inwestycji. Poprawiają one wizerunek Łodzi, przyciągają turystów i hamują odpływ mieszkańców.

Rewitalizacja fabryk

Najważniejszą kwestią w Łodzi jest prowadzona sukcesywnie rewitalizacja starych fabryk. Po upadających przedsiębiorstwach zostały budynki w samym centrum miasta, które niszczały i straszyły przechodniów. Najbardziej doniosłym przykładem takich działań jest Manufaktura, której przebudowa ukończona została w 2006 roku. Nieużywany pofabryczny budynek zamieniono na jedno z największych w Polsce centrów handlowych, w którym znajduje się ponad 200 sklepów, kino, kręgielnia, ponad 60 restauracji, ale też kompleks kulturalny z regionalnymi muzeami. Nowoczesne rozwiązania powiązano z unikalnym stylem fabrycznego budynku z II połowy XIX stulecia. Unikalne rozwiązanie doceniają turyści zaliczając centrum handlowe jednym tchem do największych atrakcji turystycznych Łodzi. Podobne zabiegi przeprowadzane są z innymi pofabrycznymi obiektami i XIX-wiecznymi kamieniczkami, które odzyskują dawny blask i na nowo rozpoczynają pełnić funkcję użytkowe.

Komunikacyjny rozkwit

Bardzo niedawno Łódź była świadkiem wielkiego wydarzenia – uroczystego otwarcia dworca kolejowego Łódź Fabryczna, jednego z najnowocześniejszych i największych w Polsce. Przez wiele lat miasto nie posiadało sensownego centrum komunikacyjnego;  dzisiaj lukę tę załatano. Kolejnym krokiem jest natomiast budowa tunelu średnicowego, który połączy torowiska odchodzące z Łodzi na wschód z tymi na zachód. Dzięki niemu do miasta wjeżdżać będzie więcej pociągów. Samorządowcy zainicjowali również dobrze przyjęty program rewitalizacji i rozwoju transportu tramwajowego.

Nowoczesne standardy

Poza rozwojem turystyki i komunikacji, Łódź staje się miejscem lepszym do życia i otwartym na rozwój gospodarki. Jednym z sztandarowych projektów w tym mieście jest obecnie budowa Nowego Centrum. Część nowoczesnych wieżowców z lokalami biurowymi, usługowymi i mieszkalnymi już powstała. Kolejna jest już w daleko posuniętym stadium realizacji. Ukończenie prac ma spowodować zupełnie inne postrzeganie Łodzi i dostosowanie jej do realiów, które stawia XXI wiek. Równolegle trwa boom mieszkaniowy – w mieście buduje się znacznie więcej mieszkań aniżeli jeszcze dekadę temu. Dzieje się to przy aktywnym wsparciu lokalnych samorządowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *