Odbiór techniczny mieszkania to często niezwykle emocjonujący moment. Oznacza bowiem, że jesteśmy na etapie finalizacji kupna mieszkania, na które często długo czekaliśmy. Emocje nie są jednak tutaj wskazane. Wręcz odwrotnie, przy odbiorze nowego lokalu mieszkaniowego potrzebna jest chłodna ocena sprawności ważnych instalacji i innych szczegółów, które będą miały ogromny wpływ na komfort życia w lokalu. Co ważne, jeśli w czasie odbioru technicznego coś przeoczymy, będziemy musieli naprawiać to na własny koszt. Właśnie dlatego w tym momencie tak wiele osób korzysta z fachowej pomocy. Jednak nawet jeśli i my się na to decydujemy, warto wiedzieć czym jest sam odbiór techniczny lokalu i na co zwrócić uwagę w czasie jego przeprowadzania.
ABC odbioru technicznego lokalu
Niezwykle rzadko zdarza się, że nowe mieszkanie oddawane jest nam w stanie idealnym. Właśnie dlatego odbiór techniczny jest procedurą ustaloną prawnie i deweloper ma obowiązek przeprowadzić go w obecności przyszłego właściciela lokalu. Odbiór odbywa się zawsze między uzyskaniem przez dewelopera prawa do użytkowania lokalu a przeniesieniem własności mieszkania na kupującego. Jest bardzo ważny, ponieważ ma na celu dokładne sprawdzenie stanu nowego lokalu i wychwycenie wszystkich usterek, które po wykryciu akceptuje i naprawia deweloper. Warto podkreślić, że odbiór techniczny jest czymś innym niż odbiór kluczy. Ten ostatni następuje, gdy kupiec już wprowadza się do mieszkania, które zostało dokładnie sprawdzone, a ewentualne niedociągnięcia naprawione.
Ponieważ odbiór techniczny jest bardzo ważnym etapem, a niedokładne go przeprowadzenie wiąże się z kosztami, warto się do niego przygotować. Podstawą jest tu wiedza, co i jak należy sprawdzić. Równie ważne są narzędzia, które nam w tym pomogą. Pamiętajmy, że odbiór lokalu możemy przeprowadzić samodzielnie i fachowa wiedza nie jest do tego niezbędna. Dlaczego więc tak wiele osób w tym momencie decyduje się na fachową pomoc? Przede wszystkim chcą mieć pewność, że ich mieszkanie zostanie dokładnie sprawdzone, również w miejscach, na które oni sami nie zwróciliby uwagi. Na co jednak zwrócić uwagę i jak przygotować się do odbioru, jeśli chcemy przeprowadzić go sami?
Odbiór techniczny lokalu — co sprawdzić?
Aby przeprowadzić odbiór mieszkania, pomoc profesjonalisty nie jest nam niezbędna. By zrobić to jednak prawidłowo, musimy wiedzieć, co sprawdzać. W czasie wizyty w mieszkaniu przydatny będzie plan lokalu, tak by upewnić się, że jego układ i metraż są zgodne z założeniami. Należy też sprawdzić kąty, poziomy i piony podłóg oraz ścian. Niezwykle ważny jest również stan techniczny okien i drzwi oraz prawidłowe funkcjonowanie instalacji elektrycznej, gazowej oraz wentylacyjnej. Niektóre usterki widać na pierwszy rzut oka, inne są trudniejsze do zauważenia. Właśnie dlatego spora część kupców na odbiór techniczny zabiera ze sobą fachowca, który pomaga dokładnie sprawdzić wszystkie newralgiczne miejsca.
Co trzeba sprawdzić szczególnie dokładnie? Bardzo ważny jest stan tynków i ścian. Warto też dokładnie przyjrzeć się piwnicy lub garażowi. Jeśli mieszkanie posiada taras albo balkon, jego stan jest równie ważny jak całego lokalu. Pamiętajmy, że skrupulatnie przeprowadzony odbiór techniczny pozwoli nam uniknąć wydatków związanych z naprawą ewentualnych usterek. Jak wspominaliśmy, jeśli zauważymy je na odpowiednim etapie, usunie je deweloper, gdy je przeoczymy, koszt naprawy spadnie na nas.