Najnowsze badania pokazują, iż nawet 9,4 mln Polaków boryka się dziś z trudnymi warunkami mieszkaniowymi. Niemal co czwarty mieszkaniec na co dzień mierzy się z niewystarczającą ilością światła dziennego w swoim domu, wilgocią i grzybem, a także uciążliwym hałasem. Ponadto szacuje się, że na 14,2 mln budynków w całym kraju nawet 70% z nich obecnie nie spełnia standardów efektywności energetycznej, co w kontekście powszechnego kryzysu energetycznego, jak zauważają specjaliści, powinno być głównym powodem przyspieszenia fali renowacji budynków.

Branża budowlana a środowisko

Kwestia ogromnego wpływu branży budowlanej na zmiany klimatu wydaje się być pomijana w debacie publicznej. Tymczasem w samym 2020 r. 37% globalnej emisji CO2 i 36% zużycia energii przypisuje się właśnie budynkom. W tym samym roku budownictwo i nieruchomości wygenerowały ok. 1/3 światowych odpadów i zużyło blisko 3 mld t surowców. Dlatego też, jak podkreślają specjaliści, efektywna walka ze zmianami klimatycznymi nie może odbywać się z pominięciem tego sektora gospodarki.

Bez wątpienia branża budowlana posiada również ogromny wpływ na całą gospodarkę. Najnowszy raport firmy VELUX pokazuje, że inwestycje i efektywność energetyczna starzejących się budynków w Polsce, z których nawet 70% nie spełnia standardów, a spora część nie posada nawet izolacji cieplnej, miałoby pozytywny wpływ na wiele aspektów życia Polaków, m.in. ekonomiczny, społeczny, gospodarczy i środowiskowy. Raport szacuje, iż ograniczenie zagrożeń związanych z klimatem wewnątrz budynków, jak np. zmniejszenie narażenia na wilgoć i pleśń oraz poprawa dostępu do światła dziennego, do 2050 r. pozwoliłoby na wygenerowanie dla gospodarki 17 mld euro nadwyżki, z czego 4 mld zł w sektorze zdrowia.

Zdrowotne skutki trudnych warunków mieszkaniowych

11% Polaków (4,2 mln) zamieszkuje lokale, gdzie występuje wilgoć i grzyb. 13% (ok. 4,9 mln) na co dzień boryka się ze zbytnim hałasem w swoim mieszkaniu, natomiast 4% (ok.1,5 mln) znajduje się w grupach podwyższonego ryzyka zachorowania na depresję i bezsenność z powodu mieszkania w niedoświetlonych budynkach. Co więcej, badania pokazują, iż porównując osoby mieszkające w dobrych warunkach z osobami narażonymi na działanie wszystkich powyższych negatywnych czynników, druga grupa jest czterokrotnie bardziej podatna na zachorowanie na choroby związane z układem krążenia i oddechowym (szczególnie astmę). Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń jest jeszcze wyższe w przypadku dzieci.

Krajowa strategia intensyfikacji prac termomodernizacyjnych

Obecnie w Polsce ponad 17% ludzi żyje w trudnych warunkach mieszkaniowych. Jednocześnie 65% społeczeństwa nie posiada nawet zalecanej 3-miesięcznej poduszki finansowej, w razie konieczności pozwalającej na utrzymanie swojego dotychczasowego standardu życia. W związku z tym specjaliści zgodnie przyznają, że inwestycja w renowację miejsca zamieszkania nie będzie w najbliższym czasie priorytetem na liście wydatków większości ludzi. Dlatego tak kluczowe są tutaj działania rządu i przyjęta w tym roku Długoterminowa Strategia Renowacji Budynków, zakładająca intensyfikacje prac termomodernizacyjnych na ok. 3,8% budynków rocznie. Zakłada się, że do 2050 r. powinno zostać wykonanych w Polsce ok. 7,5 mln termomodernizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.