Sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 dla wielu Polaków oznacza kłopoty finansowe, które mogą spowodować problemu z regularnym spłacaniem rat kredytu mieszkaniowego. Z jakich kół ratunkowych mogą skorzystać osoby w trudnej sytuacji finansowej, które z powodu pandemii nie mogą regularnie spłacać kredytu?
Obniżenie stóp procentowych
Pierwszym kołem ratunkowym dla Polaków posiadających zadłużenie na mieszkanie w rodzimej walucie jest obniżenie stóp procentowych. Decyzja o obniżeniu stóp podjęta przez Radę Polityki Pieniężnej w ciągu kilku miesięcy przełoży się na zmniejszenie oprocentowania kredytów. To opóźnienie wynika z mechanizmów, które banki muszą zastosować w celu aktualizacji oprocentowania hipotek. Na jakie ulgi mogą liczyć kredytobiorcy? Miesięczne raty kredytów zaciągniętych w złotówkach mogą zmaleć średnio o 70-80 złotych. Wiele wskazuje również na to, że marcowa obniżka stóp procentowych nie będzie ostatnią w tym roku. Przewidywania analityków giełdowych i ekonomistów wskazują, że będzie jeszcze jedna obniżka stóp, dzięki której kredytobiorcy będą mogli ostatecznie liczyć na obniżenie raty o mniej więcej 140 – 190 złotych miesięcznie.
Wakacje kredytowe
Niestety, w przypadku osób posiadających kredyt walutowy, rata nie tylko nie spadła, ale wręcz wzrosła o mniej więcej 5 – 10 proc. W przypadku problemów ze spłatą zadłużenia banki oferują tak zwane wakacje kredytowe, które polegają na zawieszeniu spłaty rat na 3 do 6 miesięcy. Oczywiście należy mieć świadomość tego, że dług za ten okres nie zostanie anulowany i zapewne poskutkuje w przyszłości podwyższeniem wysokości kolejnych rat lub wydłużeniem czasu kredytowania. Mimo wszystko w trudnej sytuacji takie odroczenie spłaty jest dużą pomocą.
Fundusz wsparcia kredytobiorców
Jeśli wakacje kredytowe nie są dla kredytobiorcy wystarczającym wsparciem, może on wnioskować o fundusz wsparcia kredytobiorców. Fundusz funkcjonuje od początku 2020 roku i ma za zadanie wspomagać właścicieli kredytów mieszkaniowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. W praktyce wsparcie funduszu polega na przekazaniu kredytobiorcy nieoprocentowanej pożyczki na spłatę kredytu. Co więcej, regularnie spłacana pożyczka może zostać po pewnym czasie umorzona.
W praktyce przez trzy lata można otrzymywać pożyczkę do 2 tysięcy złotych na spłatę rat kredytu. Następnie po dwóch latach rozpoczyna się spłacanie udzielonej pomocy. Spłata rozciągnięta jest na okres 12 lat, a w przypadku jej regularnego spłacania ostatnie 44 raty mogą zostać umorzone.
W tak trudnych czasach właściciele kredytów hipotecznych mogą liczyć na kilka form pomocy. Są one oczywiście uzależnione od wielu kryteriów, jednak większość osób, które znalazły się w przejściowych lub większych problemach finansowych spowodowanych pandemią, nie powinna mieć problemów z otrzymaniem wsparcia. Ma to znaczenie nie tylko dla zwykłych gospodarstw domowych, ale także dla rynku nieruchomości, któremu masowe przejmowanie mieszkań przez banki może znacząco zaszkodzić.