Rządowe wakacje kredytowe cieszą się sporą popularnością. Zgodnie z przepisami Ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która weszła w życie 29 lipca br., każdy z kredytobiorców może ubiegać się o odroczenie spłaty nawet 8 rat kredytu hipotecznego (po 4 raty w 2022 i 2023 r.).

O zawieszenie spłaty kredytu ubiegać się może każdy, kto przed 1 lipca 2022 zaciągnął kredyt hipoteczny w polskiej walucie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. I tym sposobem do dnia 30 sierpnia 2022 r. spośród 1,97 mln kredytów mieszkaniowych zawieszonych zostało 44,5%, co stanowi 58% ich wartości do spłaty. Do bazy BIK sektor bankowy zaraportował zatem 876 tys. kredytów objętych wakacjami kredytowymi o łącznej wartości 228 mld zł.

Zawieszenie spłaty rat odnotowywane w BIK

Fakt skorzystania z wakacji kredytowych jest odnotowywany w bazie BIK podobnie jak wszystkie inne wydarzenia dotyczące zobowiązań finansowych, które przekazują banki. Wpisana w bazę będzie zarówno informacja o objęciu wakacjami danego kredytu, jak i fakt zakończenia tych wakacji. Należy przy tym zaznaczyć, iż informacje te są neutralne i nie mają one wpływu na ocenę punktową BIK. Warto także wiedzieć, że każdy kredytobiorca może również zajrzeć do swojego raportu BIK i dowiedzieć się z niego m.in. fakt zawieszenia spłaty rat lub przejrzeć swoją historię kredytową, poznać informacje o posiadanych i spłaconych pożyczkach czy kredytach.

Skąd tak duża popularność wakacji kredytowych?

Ilość złożonych wniosków oraz przyznanych wakacji kredytowych dowodzi, że po pierwsze sektor bankowy wykazuje się wysoką sprawnością operacyjną, a po drugie, że kredytobiorcy poważnie podchodzą do spłaty kredytu hipotecznego. Kredyt zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe jest traktowany priorytetowo przez kredytobiorców. Zgodnie z przeprowadzonym badaniem aż 47% z nich przyznaje, iż w przypadku problemów finansowych, najpierw opóźniłaby spłatę innych zobowiązań, a dopiero w ostateczności ratę kredytu mieszkaniowego. Co więcej, badania pokazują, że z wakacji kredytowych najchętniej korzystają wiarygodni kredytobiorcy, którzy w skali punktowej BIK mają bardzo wysoki scoring, bo na poziomie 83,4 punktów na 100. Wartość kredytów klientów, którzy skorzystali z wakacji kredytowych i jednocześnie mają opóźnienia w spłacaniu rat powyżej 90 dni, wyniosła zaledwie 0,1% wartości wszystkich „kredytów na wakacjach”. Tak duża popularność wakacji kredytowych wiąże się z faktem, iż stanowią one dużą pomoc dla osób, które mają problemy finansowe w związku z podwyżkami rat kredytów mieszkaniowych. Z wakacji w największym stopniu skorzystały osoby, którym raty wzrosły najbardziej. Są to przede wszystkim kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie w ciągu 4 ostatnich lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.