Prąd za darmo? To możliwe. Domowe instalacje fotowoltaiczne stają się popularniejsze z dnia na dzień. Coraz więcej osób chce oszczędzać pieniądze i jednocześnie żyć w zgodzie z ekologią. Każdy kij ma jednak dwa końce. Z jednej strony fotowoltaika to świetna sprawa, ale czy faktycznie posiada ona same zalety? Przekonajmy się.

Instalacje fotowoltaiczne – jak to działa?

Zasada działania nie jest bardzo skomplikowana. Energia słoneczna zostaje bowiem zamieniana w energię elektryczną dzięki ogniwom fotowoltaicznym, z których zbudowane są panele. Krzem, z którego z kolei składa się każde ogniwo, pochłania wszystkie jednostki światła padające na niego. Tym samym wprawia w ruch elektron. Dzięki półprzewodnikom, zainstalowanym w panelach, łączy się on z obiegiem elektronów w sieci elektrycznej. W ten sposób z energii słonecznej powstaje prąd elektryczny.

Wady i zalety instalacji fotowoltaicznych

Każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Fotowoltaika nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Skupmy się jednak na pozytywach. Za co ceni się instalacje fotowoltaiczne?

  • Ekonomia

Czy wiedziałeś, że od 2019 roku masz możliwość odliczenia jej od podatku? Domowa instalacja fotowoltaiczna zapewni Ci również niezależność. Nie musisz się zatem obawiać podwyżek cen za prąd.

  • Ekologia

Jest to odnawialne źródło energii, a co za tym idzie – nie skończy się za parę albo parędziesiąt lat. Możesz być też pewny, że nie zużywasz surowca, którego następnie zabraknie dla Twoich dzieci bądź wnuków. Ponadto wytwarzanie prądu z promieni słonecznych nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, jest bezgłośne i ogólnodostępne.

  • Odporność

Nie musisz się martwić, że byle wiatr zerwie Twoje panele słoneczne. Są one odporne również na mrozy, opady gradu a nawet na zalegający na dachu śnieg. W większości przypadków jest to inwestycja jednorazowa – nie wymagają one bowiem napraw ani konserwacji.

  • Prosty i szybki montaż

Na szczęście, do zamontowania paneli słonecznych nie trzeba żadnych pozwoleń. Nie musisz się również martwić, jeśli na Twoim dachu nie ma możliwości ich założenia. Wówczas możesz spróbować montażu na ziemi.

Wad fotowoltaiki nie ma wielu, natomiast z pewnością można do nich zaliczyć uzależnienie od pogody. Jeżeli dostęp do słońca jest raczej kiepski, to i wydajność paneli może być niska. Kolejnym minusem jest spory koszt, jaki musisz ponieść na początku. Montaż instalacji nie jest tani.

Fotowoltaika – jak się sprawdza w Polsce?

W Polsce da się zauważyć, że trend na zakładanie fotowoltaiki każdego roku się umacnia. Nic dziwnego – w naszym kraju również opłaca się zakładać takie instalacje. Oczywiście są bardziej i mniej nasłonecznione miejsca w Polsce. Jednak okazuje się, że nawet w regionach, gdzie słońca jest odrobinę mniej, instalacje fotowoltaiczne są dość wydajne i mogą pokrywać sporą część zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym.

Domowe instalacje fotowoltaiczne są ekonomiczne, ekologiczne i łatwe w montażu. Niezależnie od tego, w jakim miejscu Polski mieszkasz, ich założenie powinno być dla Ciebie opłacalne. Pamiętaj o tym, że początkowa inwestycja nie jest niska. Na szczęście możesz spodziewać się szybkiego zwrotu poniesionych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.