Jeszcze jakiś czas temu Polacy najchętniej zamieszkiwali podmiejskie gminy. W ostatnich latach następuje jednak powrót do centrów miast. Na rosnące zainteresowanie nieruchomościami w centralnych lokalizacjach nie wpłynęła nawet epidemia koronawirusa.
W czasie epidemii wzrosło zainteresowanie domami z ogrodem
Nieruchomości w centrach miast coraz częściej wygrywają z domami w podmiejskich miejscowościach. W trakcie lockdownu spowodowanego koronawirusem zaobserwować można było jednak rosnące zainteresowanie domami z ogrodem oraz działkami za miastem, które zapewniają mieszkańcom więcej przestrzeni życiowej i bliskość natury.
Wszystko wskazuje jednak na to, że był to trend przejściowy, a coraz częściej jako alternatywa dla nieruchomości wolnostojących wybierane są mieszkania z ogrodem, oferowane przez deweloperów w centrach miast.
Zaletą ośrodków miejskich jest przede wszystkim większa dostępność sklepów i usług, co miało znaczenie także w trakcie lockdownu, kiedy możliwości przemieszczania się zostały ograniczone.
Epidemia zmieniła również sposoby transportu. Coraz więcej ludzi zamiast komunikacji zbiorowej wybiera hulajnogi, rowery oraz samochody.
Na powrót do miast ma wpływ również czynnik demograficzny. Liczba ludności w Polsce spada. Jednocześnie cały czas to właśnie duże miasta, będące jednocześnie ośrodkami akademickimi, dają największe możliwości rozwoju ludziom w wieku produkcyjnym. Wiele osób do większych miejscowości wybiera się już na studia. Po zakończeniu nauki studenci nie wracają jednak w rodzinne strony, a na stałe osiedlają się właśnie w centrach miast, w pobliżu miejsca pracy.
Powrót na osiedla z wielkiej płyty
Na rynku nieruchomości zauważyć można również zainteresowanie mieszkaniami na osiedlach z wielkiej płyty. Czynnikiem zachęcającym do zamieszkania na powstałych w latach 60., 70. i 80. blokowiskach jest przede wszystkim przyjazna mieszkańcom infrastruktura. Na budowanych w duchu modernizmu osiedlach znaleźć można niezbędne do codziennego życia punkty usługowe, szkoły, przedszkola, a także tereny zielone. Blokowiska najczęściej położone są w pobliżu centrów miast i są dobrze skomunikowane.
Wszystko to sprawia, że to właśnie centralne lokalizacje w ośrodkach miejskich, ze względu wygodę mieszkania, są coraz częściej wybierane przez Polaków jako stałe miejsca do życia.