Nie musisz wydawać majątku, żeby twoja kuchnia znów stała się nowoczesna i funkcjonalna. Jest kilka rozwiązań, które możesz wprowadzić samemu, inwestując niewiele gotówki i trochę swojego wolnego czasu.

Przy obecnych cenach materiałów budowlanych, mebli i ekip remontowych gruntowny remont kuchni może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli twoja kuchnia przestała być funkcjonalna, niektóre elementy wyposażenia uległy zniszczeniu lub po prostu masz ochotę ją odmienić, nie musisz sięgać głęboko do portfela.

Remont kuchni tanim kosztem

Brudne czy podrapane ściany łatwo przemalujesz, a zmieniając kolor, nadasz świeżości pomieszczeniu, w którym zapewne spędzasz sporo czasu. Jakie kolory są teraz modne? Biel jest ponadczasowa, a dodatkowo rozświetla pomieszczenie.

Pamiętaj, żeby przed malowaniem dokładnie oczyścić powierzchnie, usunąć plamy wykorzystując detergenty lub odtłuszczacz, który kupisz przez internet lub w każdym markecie budowlanym. Wykorzystując specjalne preparaty, pozbądź się też pleśni, która mogła się gromadzić w zakamarkach lub w okolicach zlewu.

Jeśli stara farba odchodzi od ściany, oskrob ją, uzupełnij ubytki gotową gładzią szpachlową, a całość powierzchni zagruntuj. Do malowania użyj wysokiej jakości farby hydrofobowej odpornej na działanie grzybów i pleśni.

Przy okazji pomyśl o montażu paneli zabezpieczających ściany za blatami, kuchenką czy zlewem. W internecie i sklepach stacjonarnych znajdziesz ogromny wybór rozwiązań z różnych tworzyw, które kolorystykom możesz dopasować do nowego wnętrza.

Odświeżenie mebli kuchennych

Może się okazać, że po zmianie kolorystyki pomieszczenia twoje aktualne meble nie będą już do niego pasować. Nie musisz od razu zamawiać nowych mebli na wymiar. W niektórych systemach jest prosta możliwość wymiany samych frontów od szafek. Innym sposobem jest wykorzystanie specjalnych, odpornych oklein do mebli kuchennych. To popularne rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy dojdziesz do wniosku, że modne dawniej, błyszczące fronty są trudne do utrzymania w czystości i o wiele bardziej sprawdzają się stonowane, matowe powierzchnie.

W większości przypadków problemu nie sprawi również odświeżenie blatów kuchennych. W tym przypadku również możesz zastosować okleinę lub wymienić cały blat. Koszty wymiany będzie wyższy i potrzebny będzie ci sprzęt (lub wizyta fachowca) w celu wykonania otworów pod zlew, płytę kuchenną czy baterie.

Wymiana zlewu i baterii

Zniszczony, porysowany zlew czy baterię kuchenną pokrytą kamieniem lub rdzą czasami lepiej wymienić niż starać się doczyścić. Przy okazji prac związanych z hydrauliką pomyśl o zainstalowaniu zmiękczacza lub filtra do wody. Pijąc kranówkę, możesz sporo zaoszczędzić w porównaniu do zakupu wody w butelkach (a przy okazji zredukujesz ilość produkowanych odpadów).

Nowoczesne oświetlenie do kuchni

Dawniej montowało się pojedyncze światło pod sufitem, które najczęściej mieliśmy za plecami. Obecnie standardem jest oświetlenie blatu roboczego montowane pod szafkami. Warto kupić energooszczędne listwy LED z włącznikiem na czujnik ruchu. Światło włączysz zbliżając rękę do lampy, bez konieczności dotykania jej brudną dłonią.

Inspiracje i aktualne trendy z łatwością znajdziesz w internecie. Warto się również przejść do sklepów meblowych i obejrzeć przykłady aranżacji kuchni, aby dobrze zaplanować remont za niewielkie pieniądze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.