Stare śródmiejskie kamienice można kochać lub nienawidzić. To, co dla jednych będzie zaletą mieszkania w kamienicy, dla innych będzie wadą. Przed zamieszkaniem w kamienicy warto przeanalizować plusy i minusy takiego rozwiązania, żeby nie być rozczarowanym.

Kupno mieszkania to najczęściej inwestycja na lata. Szukając odpowiedniej nieruchomości, nie powinniśmy podejmować decyzji zbyt pochopnie. Warto dobrze się zastanowić, szczególnie jeśli rozważamy zakup mieszkania w kamienicy.

Jakie są zalety mieszkania w kamienicy?
  • Lokalizacja. Kamienice najczęściej znajdują się w centrach miast, a to oznacza dogodny dostęp do restauracji, sklepów, lokali usługowych i różnych atrakcji. To zazwyczaj również dobra komunikacja i ciekawe otoczenie historycznych obiektów.
  • Architektura. Kamienica może mieć ciekawą bryłę i zdobienia. Kondygnacje są wysokie, co daje możliwość niebanalnej aranżacji wnętrza, a duże okna sprawiają, że mieszkania są jasne i wydają się jeszcze większe.
  • Prestiż. Mieszkania w wyremontowanych i zmodernizowanych kamienicach najeżą do najdroższych na rynku. Duża powierzchnia, wysoki standard wykończenia lokalu i budynku, odnowione posadzki i unikalne detale architektoniczne oraz ciekawe otoczenie sprawiają, że mieszkania w takich kamienicach są wybierane przez zamożnych.
  • Mniejsza liczba mieszkańców. W kamienicy zazwyczaj jest od kilku do kilkunastu mieszkań. To sprzyja nawiązywaniu dobrych relacji sąsiedzkich i sprawia, że wspólnocie łatwiej zarządzać nieruchomością, np. przeprowadzać remonty części wspólnych lub prowadzić bieżąca konserwację instalacji.
Jakie są wady mieszkania w kamienicy?
  • Lokalizacja. Położenie kamienic w centrach miast może być jednocześnie zaletą i wadą. Mieszkając w centrum, musimy się spodziewać większego ruchu i hałasu. W przypadku turystycznych miejscowości będziemy się musieli przyzwyczaić do zgiełku, który może nam towarzyszyć do późnych godzin. Jeśli kamienica jest położona w centrum miasta, to możemy mieć duży problem z zaparkowaniem samochodu, a nawet dojazdem w pobliże bramy.
  • Kubatura. Mieszkania w kamienicach mogą mieć dużą powierzchnię i zdecydowanie większą wysokość niż współczesne mieszkania. To sprawia, że lokal jest trudniej ogrzać, szczególnie w przypadku starej stolarki okiennej i niemodernizowanego od lat ogrzewania. Latem przez duże okna pokoje szybciej się ogrzewają. Montaż wydajnej klimatyzacji może być drogi i sprawiać problemy w przypadku zabytkowych obiektów.
  • Brak windy. W kamienicach, nawet tych modernizowanych, rzadko znajdziemy windy. Stare, montowane wiele lat temu urządzenia mogą być wyłączone z użytku. Wysokie kondygnacje sprawiają, że chcąc dostać się na wyższe piętra, będziemy musieli pokonać wiele, czasami krętych i stromych schodów. To szczególnie uciążliwe dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi.
  • Stan techniczny budynku. Niestety, wiele kamienic wiele lat czeka na gruntowny remont, co negatywnie wpływa nie tylko na wygląd budynku. Brak właściwej konserwacji i bieżących napraw dachów, stolarki okiennej i drzwiowej, klatek schodowych i instalacji sprawia, że stan budynków się pogarsza, a ich użytkowanie staje się uciążliwe dla lokatorów. W przypadku zabytkowych budynków, nawet jeśli sami chcemy przeprowadzić modernizację, która poprawi nasze warunki i może doprowadzić do obniżenia kosztów utrzymania, musimy uzyskać zgodę zarządcy nieruchomości, a prace przeprowadzić zgodnie z wytycznymi konserwatora.

W przypadku kamienic komfort mieszkania wiele zależy od stanu technicznego budynku i jego zarządcy. Remontowane i zadbane kamienice, to bardzo atrakcyjne lokalizacje, mimo wieku budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.